NEDEN SÜREKLİ AÇLIK HİSSEDİYORUZ ?

1-Yeterli Protein Tüketmek

Protein tüketimi iştah metabolizması için oldukça önemlidir. Yeterli protein tüketmek açlığı uyaran hormonları azaltarak gün içinde daha az kalori almamıza neden olur. Çok fazla açlık hisseden kişilerde her öğünde bir protein kaynağı koymak iştah kontrolünü sağlamda yardımcı olabilir. Et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri protein bakımından zengindir.

2-Yeterli Su İçmemek

Protein tüketimi iştah metabolizması için oldukça önemlidir. Yeterli protein tüketmek açlığı uyaran hormonları azaltarak gün içinde daha az kalori almamıza neden olur. Çok fazla açık hisseden kişilerde her öğüne bir protein kaynağı koymak iştah kontrolünü sağlamada yardımcı olabilir. Et, balık, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri protein bakımından zengindir.

3-Uyku

Yeterli uyku almak, açlık hormonu adı verilen ve iştahı arttıran ghrelin hormonunun düzenlenmesinde etkilidir. Uyku ihtiyacının yeterli karşılanmaması durumunda ghrelin seviyesi yükselir ve daha aç hissederiz. Çalışmalar gecede 6 saatten daha az uyuyan bireylerin obez olma olasılığının arttığını göstermektedir.

4-Yeterli Kadar Lif Tüketmemek

Lifler, sindirim sisteminde sindirilmeyen karbonhidrat yapılı maddelerdir. Eğer diyetiniz yeteri kadar lif içermiyorsa sık sık acıkabilirsiniz. Liften zengin gıdaları tüketmek iştah azaltıcı hormonların salınımına yardımcı olur, mide boşalma hızını düşürerek açlığı kontrol altında tutmayı sağlar. Lifler:  çözünebilen ve çözünemeyen lifler olarak ikiye ayrılır. Araştırmalar çözünebilir lifin çözünemeyen life göre açlığı önlemede daha etkili olduğunu göstermektedir. Yulaf ezmezi, fasulye, salatalık, brüksel lahanası gibi gıdalar çözünebilir lif bakımından zengindir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen günlük lif miktarı 25-40 gramdır.

5-Çok Fazla Rafine Karbonhidrat Tüketmek

Karbonhidratlar vücudun enerji ihtiyacını karşılayan makro besinlerinden bir tanesidir. Basit ve kompleks karbonhidratlar olarak ikiye ayrılırlar. Rafine edilmiş gıdalar basit karbonhidratlardır ve besin değeri açısından çok düşüktürler. Beyaz ekmek, makarna, işlenmiş şekerle yapılan gıdalar rafine karbonhidratlar içerirler. Lif içeriği düşük olan bu karbonhidratlar, çok çabuk sindirilirler ve doygunluk hissi vermediği için çok çabuk acımamıza neden olurlar. Rafine karbonhidrat alımını azaltmak için tam tahıllar, kuru baklagiller, meyve, sebze gibi sağlıklı gıdaları diyetinize ekleyin.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın