NEDEN ANNE SÜTÜ?

 

Anne sütü bebeğin ihtiyacına göre özel üretilir. Bebeğinizin erken ya da geç doğmuş olmasına, kilosuna ve buna bağlı olarak sindirim sisteminin kabul edebileceği yağ ve protein miktarına, hatta hangi protein ve yağ oranına ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak mükemmel hesaplarla üretilir. Her annenin sütü bebeğine özeldir. Anne sütü tüm dünya bebekleri için ortak üretilen hazır mamalardan daha iyi. Anne sütünün sindirimi kolaydır. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirip enfeksiyonlara karşı koruyan antikorlardan zengindir ve üstelik her zaman istenen ısıda ve yanınızda hazır bulunur. Ayrıca emzirme sırasında salgılanan hormonlar, annenin rahmini toplayacı etkileri ile doğum sonu kanamaları engelledikleri gibi kilo vermeye ve vücudun eski şeklini almasına yardımcı etkiler de sahiptir.

HANGİ SIKLIKTA EMZİRMELİYİM? 

Yeni doğan bebekler sık sık emmek isterler. Aranarak size işaret verirler. Bebeği her istediğinde emzirin. Bu başlangıçta çok yorucu olabilir ancak bebek büyükdükçe kendi emme takvimini oluşturacaktır, sabredin. İlk günlerde bebeğiniz, özellikle sıcak ortamda bulunuyorsa ya da çok giydirilmişse uzun süre uyuyakalabilir. Bu zaman zarfında ememeyen bebekte kan şekeri düşmeleri görülebilir. Bu durumda bebeğinizi, burun kökünü hafifçe sıkarak uyandırıp emzirebilirsiniz.

SÜTÜMÜN YETİP YETMEDİĞİNİ NASIL ANLARIM?

Bebeğinizde, doktoru tarafından sağlıklı bebek kontrollerinde yeterli kilo alımı saptanıyorsa sütünüz yeterli demektir. Doyan bebek memeyi kendisi bırakıp uyur. Bebeğiniz memeyi çekip ağlıyorsa, aranıyorsa doymamış olabilir. Bebeğinizin kilo alımının yetersiz olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Erken pes etmeyin. Unutmayın ki bebek emdikçe anne sütü yapılır. Özellikle gece emzirmeleri, sonrasında daha fazla süt salınmaktadır.

MEME BAKIMI NASIL YAPILIR? ÇATLAKLAR İÇİN NE YAPABİLİRİM?

İlk günlerde özellikle meme başlarında ezilme, acıma olması doğaldır. Su ile temizleme dışında bir uygulamaya gerek yoktur. Meme başı çatlakları oluşmuş ise doktorunuzun önerdiği bir krem ile nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda emzirmeden önce sürdüğünüz kremi su ile temizleyin. Kremin tat ve kokusu bebeğin emmemesine neden olabilir. Meme başı çatlakları varken emzirmeye devam etmelisiniz, az miktar bir kanamanın bebeğe zararı yoktur.

 

http://www.twitter.com/acikve_net

http://www.instagram.com/acikvnet

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın