Namazın Farzları, Namazın Şartları, Namazın Rükûnleri Nelerdir?

Namazın Farzları

Namazın farzları on ikidir. Bunların altısı namazın dışında olup, namaza başlamadan yapılmış olması gerekir. Diğer altısı namazın içindedir. Bunlara da namazı rükünleri denir. Namazın geçerli olması için bu şart ve rükünlerin eksiksiz yerine getirilmesi gerekir.

Namazın Şartları:

1- Hadesten Tahâret: Abdestsizlik ve cünüplük hâline hades denir. Namaza başlamadan önce hükmî pislik sayılan bu halden temizlenmek gerekir. Hadesten temizlik, abdest, gusül ve teyemmümle yapılır.

2- Necâsetten Tahâret: Namaz kılacak kişinin, bedeninde, üzerindeki elbisede, namaz kılacağı yerde pislik varsa, bunlar temizlenmelidir.

3- Setr-i Avret: Kişinin avret sayılan yerlerinin örtülü olmasıdır. Erkeklerin avret yerleri, vücudun göbek altından diz kapağı altına kadar olan kısmıdır. Diz kapakları avrettir. Kadınlarda ise, yüz, eller ve ayaklar dışında vücudun her tarafının namazda örtülmesi gerekir.

4- İstikbâl-i Kıble: Namazı kıbleye yönelerek kılmaktır. Kıble Mekke'de bulunan Kâbe'dir. Kâbe'nin yakınında olup, Kâbe'yi görebilirler, Kâbe'nin kendisine göremeyenler (uzakta olanlar) ise, Kâbe'nin bulunduğu tarafa yönelerek namaz kılarlar.

5- Vakit: Beş vakit namazdan her birini kendi vakit içinde kılmaktır. Cuma namazı öğle vakti içinde kılınır.

6- Niyet: Kişinin ibâdeti Allah için yaptığını hangi namazı kıldığını kalben bilmesi ve belirlemesi demektir. Ayrıca dil ile söylemesi de müstehaptır. Niyet ettim, bugünkü akşam namazının farzına kiblem Kâbe'ye denilir ve namaza durulur. Cemaatle kılarken, ayrıca uydum imâma denilerek, imâma uymaya da  niyet etmek gerekir. Cemaatin hepsi erkek ise, imâmlık yapan kişinin, kendisine uyanlara imâm olduğunu niyette belirtmesi gerekmez. Kadınlar da varsa onların namazlarını sahih olması için imâmlık yapan kişinin, niyette kendisine uyanlara imâm olduğunu da niyette belirtmesi gerekir.

Namazın Rükûnleri:

1- İftitâh Tekbiri: Namaza Allahû ekber diyerek başlamaktır.

2- Kıyâm: Namazda ayakta durmak demektir. Farz ve vâcip namazlarda kıyâm farzdır. Nafile namazlarda farz değildir. Ayakta duramayanlar, farz ve vâcip namazları da güçleri yettiği şekilde, oturarak veya îmâ ile kılarlar.

3- Kırâat: Namazda -kısa bir âyet de olsa Kur'ân okumaktır.

4- Rükû': Her rek'atte, eller dizlere erişecek kadar eğilmektir.

5- Secde: Her rek'atte ikişer defa, ayaklar, dizler ve eller ile alnı yere koymaktır. Özürsüz olarak alın yere konmazsa, secde câiz olmaz.

6- Son Ka'de: Namazın sonunda (son rek'atin secdelerinden sonra) teşehhüt miktarı (et-tehiyyâtü'yü okuyacak kadar) oturmaktır.

2 Yorum

  1. Allah herkesi doğru yola koysun. Namaz kılarkenki huzur bir başka oluyor ya. Özellikle sabah namazıyla uyanmak...

Bir cevap yazın