Mutluluk Veren Besinler Nelerdir?

Kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? Yoğun iş temposuna dalıp uzun süre yemek yemeyi mi unutuyorsunuz? Bu durum şekeri düşüreceği için şekeri hızla yükseltecek, paketli gıdalara yönelebilirsiniz. Ancak bunu yapmanız yüksek kalori almamıza neden olur. Kilo almak veya kaloriyi yükseltmemek için doğru miktarda sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir. İşte hem sizi mutlu edecek hem de sağlığınızı koruyacak bu gıdalardan bazıları...


1. BİTTER ÇIKOLATA:

Canınız çok mu tatlı istedi? Küçük bir parça bitter diğer çikolatalara oranla tatlı isteğini daha hızlı keser. Kahvenin yanında bir ya da iki kare bitter çikolata tüketmenin de sakıncası yoktur.

2. MUZ:

Meyvelerin içinde serotonin içeriği yüksek olan ve tokluk hissi veren muzu ara öğün olarak günde l tane tüketebilirsiniz.


3. CEVIZ:

Fındık, çiğ badem, fıstık gibi kuruyemişler de serotonin açısından zengin olsalar da ceviz bu konudaki en etkin kuruyemistir. Günde 2-3 tane ceviz tüketmek kisinin stresinin azalmasına ve kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olabilir.

4. AY ÇEKİRDEĞİ:

Bir çoğumuzun severek tükettiği özellikle dizi izlerken vazgeçilmez yemişlerden olan çekirdek, hem çiğneme refleksini harekete geçirmesi hem de yüksek serotonin barındırmasıyla stresi azaltan önemli bir yiyecektir.

5. KURU İNCİR:

Kaygı seviyesini azaltan kan şekerini düzenleyen ve serotonin içeren ve tüm bunlarla birlikte ara öğünlerde de tercih edilebilen kuru incir tüketmek mutluluğa iyi gelmektedir.

6. BEZELYE:

Ana öğünlerden birinde
bezelye tüketmek kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.
Bezelye serotonin seviyesini yükseltmek için önemli bir kaynaktır.

7. PEYNİR:

Kahvaltıda peynir tüketerek güne serotonin içeren bir öğünle baslamak ve gün boyu daha enerjik ve mutlu olmaya fayda sağlar. Tabi miktarı kilo artışına neden olabilecek kadar cok olmamalıdır.

8. TAHIL SALATALARl:

Nohut, buğday, fasulye, kinoa gibi tahıl içeren salataların öğünlerin herhangi birinde tüketilmesi stresle baş etmede kolaylık sağlayabilmektedir.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın