Mutfakta enfeksiyonu önlemek için ipuçları

Mutfak Hijyeni İçin İpuçları

Mikrobiyologlar sadece hijyenin enfeksiyonun yayılmasını engelleyebileceğini söylüyorlar. Bu nedenle dünya koronavirüsü salgını ile boğuşurken temizliğin önemi de artıyor.

Mutfaklar evimizin yoğun olarak kullandığımız bir bölümü. Özellikle "Hayat eve sığar" sloganı ile evde kaldığımız bu salgın günlerinde sık sık mutfağa uğrayıp bağışıklığı güçlendirecek tarifler hazırlıyoruz.

Bu kadar yoğun kullandığımız bir alan tabiî olarak enfeksiyonların yayılmasında kilit bir nokta. Bu nedenle çok sık temizliyoruz. Peki, mutfağımızı ne kadar doğru ve verimli temizliyoruz. Mutfak temizliği nasıl olmalıdır?

Mutfaklarda hijyeni tam anlamıyla sağlamanın etkili yolları...

Virüsler yüzeylerde ve gıdalarda çoğalmazlar. Ancak bir süre barınabilirler. Silestone Enstitüsü'nde göre yapan Mikrobiyolog Maite Pelayo, mutfaktaki enfeksiyonlardan korunma yollarından bahsetti.

Mutfak temizliği için alınacak tedbirler

  • Eller ılık sabunlu suyla 20-25 saniye yıkanmalı ve ardından kağıt havluyla ya da sadece kendinize ait bir havlu ile kurulayın. Unutmayın nemli ortamlar virüslerin daha uzun süre barındığı ortamlardır.
  • Tezgâhları ve yüzeyleri sadece bu kısımları temizlemek için ayırdığınız bir bezle ya da süngerle temizleyin. Bu temizliği yaparken sabunlu su yine tercihiniz olmalıdır. Unutmayın sabun en iyi dezenfektandır. Bu temizliği sık sık yapın ve kurulayın.
  • Kapı kolları, dolap başlıkları, buzdolabı, musluk başlıkları, ocak düğmeleri ve elektrik düğmeleri gibi sık dokunulan kısımları  sabunlu bir bez ile ya da sirke ile  günlük olarak temizleyin. Mümkünse bu işleri yaparken elleri egzemalara karşı korumak için eldiven kullanın ancak kullandıktan sonra mutlaka eldiveni değiştirin. Ellerinizi yıkayın.
  • Yiyecekleri 70 derece ve üzeri sıcaklıkta pişirin.
  • Yiyecekleri mümkün olan en kısa sürede tüketin ve günlük yiyeceğiniz kadar pişirerek tüketin.
  • Bulaşıkları bulaşık makinesinde mümkün olan maksimum sıcaklıkta yıkayın.
  • Mutfak havlularını ve bezlerini sık sık değiştirin. Yüzde 10 miktarda çamaşır suyu koyduğunuz bir kapta bir 5 dakika kaynatın ve durulayın.
  • Pişirmelerden sonra mutfağı havalandırın.
  • Dışardan gelen ürünleri mutfağa almadan önce balkonda en az 3 saat bekletin. Gelen ürünlerin poşetlerini atın. Dolaplara ürünleri yerleştirmeden önce yıkayıp temizleyip kurulayıp buzdolabı poşeti ya da sağlıklı kaplarla buzdolabına yerleştirin ve sağlıklı olarak tüketin.

 

Sağlıcakla kalın...

#Evdekalın

 


1 Yorum

  1. Hepsi birbirinden önemli bilgiler. Özellikle ev hanımları bu konuda çok dikkatli olmalı. Hele yemekleri ısıtıp ısıtıp tekrar yememek çok önemli. Çünkü birkaç gün sonra bakteri üremeye başlıyor. Tekrar tekrar ısıtmak yemeğin tadını da bozuyor. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Ayrıca dediğiniz gibi marketten aldığımız şeyleri yıkamak da önemli ben ambalajları deterjanlı suyla siliyorum.

Bir cevap yazın