Müslüman Kadının Eşine Karşı Görevleri Nelerdir?

Peygamber Efendimizin buyurduğu üzere diyorki: "Bir kadın beş vakit namazını kılarsa, ramazan orucunu tutarsa, yalan söylemezse, namusunu korursa, eşine itaat ederse bu 5 maddeyi uygulayan bir kadının cennetin hangi kapısından girmek istiyorsan gir sözünü duyacağı kesindir.


Bunların içinde dikkat edersek zekat, hac, infak gibi Allah'ın emirleri olan şeyler yok. Buradan Allah'ın kadınlara nasıl bir kolaylık sağladığını da anlamış oluyoruz.

Bir hadiste efendimiz şöyle buyurmaktadır:"Allah korkusundan sonra müminin faydalandığı en hayırlı şey imanlı bir eştir. Emrettiğinde itaat eder, yüzüne baktığında gönlüne ferahlık verir, yalan söylemez, yemin etse yeminini boşa çıkarmaz, yanında bulunduğu zaman canı ve malı konusunda sadık davranır."


İbni Mace

Asıl konumuza gelirsek, eğer bir kadın kocasına ne kadar çok itaatkar olursa kocasıyla tartışmayıp, onun sözlerine riayet edip, olumlu karşılayıp, olumlu cevap verirse, bu durum bir cepeye gidip savaşmak kadar çetin ve güçlü olduğundan dolayıdır ki Allah sabreden ve bir erkekle ve ailesiyle cihat edecek kadar meşakkatli bir durum yaşadığından dolayı, cihadı kadınlara farz kılmamıştır. Ancak yukarıda yazmış olduğum gibi eşine itaat ettiği sürece cennetin bütün kapılarından girme hakkını kazanmış oluyor. Belki birçok kadın şimdi bunun imkansız olacağından, karşısında cevap vermeden, her söyleneni yapmanın zor olduğundan şikayet edecek. Bu şikayetlere Allah ayetin de şöyle cevap vermiştir.

"Erkekler kadınlar üzerine hakimdirler. O sebeple ki Allah onlardan kimini (erkekleri) kiminden (kadından) üstün kılmıştır. Bir de erkekler onların mallarından infak etmektedirler. İyi kadınlar itaatli olanlardır." NİSA, 34

Bir kadın kocasının rahat, huzurlu ve güvenli olması için çalışmakla gayret göstermekle mükelleftir. Böyle bir vazife ile yükümlüdür. Rahat ve huzur ifadesini dünyevi dar anlamda bir rahat olarak almamak gerekir. Bu dünyanın çok daha ötesinde ahiret hayatı için lazım olan bir rahat ve huzurdur. Çünkü bu dünya hayatı ahiret hayatımıza yönelik çalışma, çabalama imkanı bulduğumuz bir fırsattır.


Eşlerin birbirine karşı görevlerinin başında gelen, birbirlerine karşı ahiret hayatlarının kurtarıcısı olan bir rol oynaması gerekmekte. Yani eşlerin namaz kılması, abdest alması, dinin emrettiği şeylere uyuyor mu, ibadet hassasiyeti var mı hak ve adaleti gözetiyor mu bunlara dikkat edilmesi gerekmekte. Bir evde huzur olmamasının başlıca sebeplerinden birisi de Kur'an okunmamasıdır. Bir evde Kuran okunması o evde huzuru, bereketi, saadeti artırmasına sebep olur.

Allahü Teala'nın da buyurduğu gibi Saliha kadınlar gönülden kocalarına itaatli ve saygılıdırlar.

Kadının kocasına diğer vazifeleri nelerdir?  

1. Kanaat  2. Temiz olma

3. İhtiyaçlarının karşılanması

4. Malın korunması 5. Akrabaya saygı

6. Sır saklaması 7. Saygı ve hürmet.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

2 Yorum

  1. Allah, senden razı olsunçok güzel anlatmışsın bizlerede anlayıp uygulayabilmeliyi nasip etsin

Bir cevap yazın