Muharrem Ayı

Muharrem

Muharrem (Arapçada "yasaklanmış"), Hicrî takvimin birinci ayı, Hicri takvimin belirlenmesinden önceki Arap aylarının da birincisiydi. Receb, zilkade, zilhicce ile birlikte Eşhürül'l-Hürüm (Haram Aylar) adı verilen ve savaşın yasak olduğu dört aydan biriydi. Hicret'in 17. yılında (Miladi 639) 1 Muharrem, Hicri takvimin başlangıcı kabul edildi.

Muharremin onuncu günü Aşure günü İslam öncesinde kutsal sayılır ve oruçla geçirilirdi. Hicretten (622) sonra Yahudilerin de o gün oruç tuttuklarını gören Hz. Muhammed onlara uyarak oruç tutmuştu. Ama bu oruç Ramazan orucunun farz kılınmasıyla bırakıldı.

Emevi halifesi Yezid bin Muaviye'nin emri ile Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in 10 Ekim 680'de (H. 10 Muharrem 61) ailesi ve yakınları ile birlikte öldürülmesi nedeniyle Aşure Günü bir yas günü durumuna geldi.

Osmanlı döneminde üç aylar (receb, şaban, ramazan) nedeniyle ara verilen cami dersleri muharremde yeniden başlar, şairler yeni yıli kutlamak amacıyla muharremiye adı verilen şiirler yazarlardı. Padişah yeni yılını kutlamaya gelen devlet görevlilerine muharremiye adı altında armağanlar verirdi. Devlet görevlileri de daha sonra kendilerine bağlı memurların kutlamalarını kabul eder ve onlara muharremiye dağıtırlardı.

20 Ağustos 2020 - 1 Muharrem 1442

2020 yılı Muharrem Ayı Başladı...

Hicri Ay Muharrem...

Muharrem Ayınız Mübarek Olsun...

https://acikve.net/hicri-yilbasi-muharrem-ayi-ne-zaman-basliyor-medineye-hicret/
 

Bir cevap yazın