Mücbir Sebep Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla  yayılarak bütün hayatı felç eden yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) salgınının en çok zarar verdiği şeylerden biri de şüphesiz ekonomi düzeni oldu.  Salgının neden olduğu ekonomik zararları telafi etmek kapsamında ülkeler tarafından bazı ekonomik tedbirler alındı.

Mükelleflerin vergilendime ile ödevlerinin yerine getirilmesi bakımından Hazine ve Maliye Bakanlığı bazı sektörler için mücbir sebep halinin uygulandırılması yönünde karar verdi. Peki, mücbir sebep nedir? Mücbir sebep hangi şartlarda uygulanır?

Vergi Usul Kanunun 13.Maddesinde Mücbir
Sebep kavramı ve hangi hallerde mücbir sebep halinin uygulanacağı açıklanır. Bu hallerden herhangi birinin bulunması durumunda mücbir sebep hali ilan edilmesi gerekir. Şimdi hep beraber Vergi Usül Kanunun 13.Maddesine bakalım.

  • Vergi ödevlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecede ağır ağır hastalık ve tutukluluk
  • Vergi ödevlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak yangın, yer sarsıntısı ve su basması gibi afetler.
  • Kişinin iradesi dışında meydana gelen mecburi gaybubetler
  • Sahibinin iradesi dışındaki sebepler dolayısıyla defter ve vesikaların elden çıkması gibi haberdir.

Mezkûr maddelerden birinin ortaya çıkması durumunda bu olağanüstü sebep ortadan kalkıncaya kadar mücbir sebep hali geçerlidir ve süreler durdurulur. Bu takdirde tarih zaman
aşımı işlemeyen süreler kadar uzar.

Bu kapsamda koronavirüsü salgını nedeniyle 518 Numaralı Vergi Usul Kanunu genel tebliğ olarak yayınlandı. Buna göre 2020 Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait Muhtasar beyannameler ve KDV beyannamelerinin 27.07.2020 tarihinde ödenebilme kolaylığı sağlandı. Yine aynı şekilde konaklama vergisi 01.01.2021 tarihine bırakıldı. Ayrıca "Turizm Teşvik Belgeli" tesislerin ise Ecrimisil borçlarının (01.04.2020 ile 30.06.2020 tarihleri arasında ödenmesi gereken borçları) 6 ay süreyle ertelendi.

 

 

Bir cevap yazın