Misvak Kullanmanın 15 Faydası

Misvak nasıl yapılır?

Misvak, Arabistan’da yetişen Erak ağacının dalıdır. Düzgün ucundan, 2 santimetre kadar, kabuğu soyulup, sonra birkaç saat suda tutulur, ezilince, fırça gibi açılır, erak ağacı bulunmazsa, zeytin dalından da yapılır. Kadınlar, misvak yerine misvak kullanma sünnetine niyet ederek sakız kullanmalıdır.

Ama her şeyden önce, bir insan neden bir ağaç dalını dişlerini temizlemek için kullanır ki?


Eski dönemlerde yaşamış insanların diş fırçası ile ilgili bilgileri yoktu bunun yanısıra üretebilecekleri tesisleri de yoktu ve pek çok kültürde ağız temizliği için kullanıldı. Temizliğe büyük önem veren dinimizde ağız bakımı ve temizliğide büyük oranda önemli olduğundan dolayı peygamberimizin sık sık kullandığı ve inananlara kullanmalarını önerdiği misvak Müslüman nüfusunda çok yaygınlaştı ve Müslüman ülkelerde sık sık karşılaşılan bir nesne haline geldi. Batı dünyasına çok yabancı olan bu ağaç müslümanlarında idrakinde olduğu gibi ve araştırmalarla da bir çok yararının olduğu kanıtlanmıştır. Yararlarından bazılarını yazımızda derledik birlikte bakalım.

Abdest alırken, misvak kullanmak sünnet-i müekkededir. Hadis-i şerifte buyurulduki misvak kullanarak kılınan namaz, misvaksız kılınan namazdan yetmiş kat üstündür.

Sirac-ül-vehhac kitabında, misvak kullanmanın 15 faydası olduğu bildirilmektedir.

1. Ölüm anında, şehadet kelimesini söylemeye sebep olur.

2. Diş etlerini kuvvetlendirir.

3. Balgamı giderir.

4. Safrayı keser.

5. Ağız ağrısını giderir.

6. Ağız kokusunu giderir.

7. Allahu Teala ondan razı olur.

8. Baş damarlarını kuvvetlendirir.

9. Şeytan gamlanır.

10. Gözleri nurlanır.

11. Hayri ve hasenatı çok olur.

12. Sünnet ile amel etmiş olur.

13. Ağzı pak( temiz) olur.

14. Fasih-ul-lisan olur, yani güzel konuşur.

15. Misvaklı olarak kılınan iki rekat namazın sevabı, misvaksız olarak kılınan 70 rekat namazın sevabından daha çok olur.

Yararlanılan Kaynak: Hüseyn Hilmi Işık-Namaz Kitabı

 

 


Bir cevap yazın