Mississippi Nehri Nerede? Mississippi Nehri'nin Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

Mississippi Nehri

Nehir, bir dere şeklinde doğal akan su olarak tanımlanır ve dünyaya dağılır. Nehirler bir ülkeden geçebildikleri gibi nehrin uzunluğuna bağlı olarak birkaç ülkeden de binlerce kilometre geçebilirler. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en uzun nehirlerden biri olan Mississippi Nehri, Missouri Nehri'nden sonra ABD'deki en uzun ikinci nehir ve dünyanın dördüncü en uzun nehridir. Çok miktarda su barındırır. Uzunluğu ve büyüklüğü nedeniyle, biyolojik çeşitlilik için tam bir su sistemi olarak kabul edilebilir.

Mississippi Nehri'nin Konumu Nasıldır?

2320 mil (3734 kilometre) uzunluğunda ki nehir ABD'de bir çok eyaletten geçer. Bu eyaletler şöyledir: Minnesota başkenti St. Paul, Wisconsin, Madison'ın başkenti, Iowa'nın başkenti Demoine, Illinois, başkent Springfield, Missouri, başkenti olarak Jefferson City. Buralardan geçtiği için Mississippi Nehri, Missouri Nehri ile birleşir ve bu birleşimden sonraki eyaletler ise: Kentucky, başkenti Frankfurt, Tennessee, başkenti Nashville, Arkansas, Little Rock'ın başkenti, Mississippi'nin başkenti Jackson, Louisiana Baton Rouge. Ayrıca Mississippi Nehri'nin kaynağı ve ağzı Mississippi Nehri'nin başlangıç ​​noktası, Mississippi Nehri'nin ana kaynağı olan Minnesota Itasca Gölü'dür. Mississippi Nehri, Missouri, Ohio, Kırmızı ve diğer nehirler, Meksika Körfezi'ndeki ağzına ulaşana kadar eyaletler arasında akmaya devam ediyor.

Mississippi'nin İklimi Nasıldır?

Mississippi'nin iklimi kışın soğuk, yazın ılıman, Mississippi Havzasında sıcaklıklar yazın 55 ° F (13 ° C), kışın 10 ° F (-12 ° C) arasında değişmektedir. Yaz mevsiminde ve sonbaharın başlarında sağanak yağışlıdır.

 

Mississippi'nin Biyoçeşitliliği Nasıldır?

Mississippi Nehri, biyoçeşitlilik ile karakterizedir ve farklı organizma grupları için uygun bir yaşam alanıdır. Bunun temel nedeni iyi toprak ve uygun iklimdir. Bazı organizma türlerinin yaşamına uygun çok sayıda bataklığın olmasına ek olarak, bitki örtüsü bolluğu ile karakterizedir ve farklı bitki türlerinin varlığı büyüktür. Farklı hayvan türlerine gelince, Mississippi Nehri Havzası, yaklaşık 260 farklı balık türünden oluşan büyük balık türleri içerir. Yukarı Mississippi bölgesinde 50'den fazla memeli türü vardır. Amfibiler ve sürüngenler Mississippi Nehri etrafındaki yaklaşık 145 tür bulunduğu bölgelerde yaşarlar. Mississippi Nehri havzası göç sırasında uygun bir rota olarak kullanılır.

 

Mississippi'deki Taşkınlar Nelerdir?

Mississippi Nehri, büyüklüğü nedeniyle çok miktarda su içerir ve bu içinde taşkın oluşumunu etkiler ve sık sık, nehir boyunca yaşayan insanlar tehlike altında kalmamak için evlerini yüksek yerlerde inşa ederek bu taşkınlara uyum sağlamak zorunda kaldı. Yıllar geçtikçe birçok yıkıcı sel tekrar etti, ancak 1993 seli ABD’de en yıkıcı sel oldu. Taşkınlar evlerin yıkılmasına, insanların yerlerinin değiştirilmesine, insanların öldürülmesine ve tarım alanlarının tahribatına neden oldu. Mississippi Nehri boyunca uzanan büyük şehirler taşkın duvarı tarafından korunuyor ve bu nedenle taşkınlardan önemli ölçüde etkilenmiyorlar.

Mississippi Nehri Deltası Amerika Birleşik Devletleri'nin milyonlarca dönüme ulaşan devasa alanlarını kapsayan, binlerce yıl sel baskınlarında kalan büyük sedimanların oluşturduğu Mississippi Nehri boyunca uzanan bir dizi kıyı sulak alanıdır. Delta, açık su gibi çeşitli doğal kaynaklar içermektedir. Nehrin içinde Körfezi'nin arasında Meksika'da, ormanlar, selviler, sulak ve bataklık arasında tatlı ve tuzlu su, kumsalları vardır.

Bunların yanısıra Delta, çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Delta'da büyük ekonomik öneme sahip milyonlarca balığa ek olarak milyonlarca kuş türüde vardır. Delta'da vahşi hayvanlarda bulunuyor. Bunlar: kunduzlar, domuzlar, tilkiler, kurtlar, ve ayrıca tehlike altındaki memeliler olarak Louisiana'daki Kara Ayısı bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın