MIŞIL MIŞIL BİR UYKU İÇİN

 

Siz de gececi misiniz? Şöyle deliksiz bir uyku uyuyamayanlardan mısınız? Ufacık bir sesten dolayı uykusu açılan sonra da uyuyamıyorsanız bu haberimiz tam size göre…

Uykunuzu iyi almamışsanız sabah mutsuz uyanırsınız ve günlük yapmanız gereken işleri aksatmaya meilli olursunuz. Daha sık unutkanlık yaşarsınız ve bu da aksilikler yaşamanıza neden olur. Daha kaliteli bir uyku çekmek ve sabahları zinde uyanmak istiyorsanız, koyunları saymak yerine bu birkaç maddeyi uygulayın.

YATMADAN ÖNCE KİTAP OKUYUN

Yatmadan önce kitap okuma alışkanlığı edinirseniz, hem bahane edip gün içinde okuyamadığınız kitaplarınızı bitirirsiniz hem de elektronik cihazlardan uzak kalmış olursunuz. Bu da gözünüzü daha az yorar ve beyninizi telefon veya benzeri bir aletle uyarmanızdan alıkoyar. Böylece uykumuzun gelmesi daha kolay olur.

HER GÜN DÜZENLİ BİR SAATE UYUMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Uykunuz gelmemiş olsa bile, kendinize bir saat belirleyin ve o saatte yatağa girin. Bu alışkanlığı edinirseniz sonunda beyninize de bunu öğretmiş olacaksınız. Bir süre sonra o saatte uykunuz gelmeye başlayacak ve böylece doğal yollardan uyku düzeninizi sağlamış olacaksınız. Yatağınıza her gün saatte girin ve gece sadece gözlerinizi kapatın. Hatta uyku gözlüğü kullanmanız size yardımcı olabilir.

 

UYUMA SAATİNE YAKIN ZAMANLARDA YEMEK YEMEYİN

Aslında akşam saat 20.00’den sonra yemek yememeniz sağlığınız açısından çok yararlıdır. Ama sizin için uygun değilse bile en azından yatma saatinden en az 2 saat önce yemek yemeyi kesin. Yatmaya yakın yemek yemek sindirim ve boşaltım sistemini harekete geçirir ve uykuya dalmanızı zorlaştırır.

UYUMADAN ÖNCE YOGA YAPIN

Bazı yoga çeşitlerini uyumadan önce rahatlamak ve kolayca uykuya dalabilmek için deneyebilirsiniz. Yoga yapmak vücudumuzu gevşetir. Ruhunuzu da dinlendirilmiş olursunuz ve uykuya sizi mükemmel bir şekilde hazırlar. Üstelik düzenli şekilde yoga yaparsanız kaslarınız gevşer ve güçlenir. Bu sayede yatağınıza vücudunuzda hiçbir ağrı hissetmeden girmeye başlarsınız.

UYUMADAN ÖNCE ILIK SÜT İÇİN

Psikologlar uyumadan önce ılık süt içmenin bebeklikten gelen bir içgüdü ile, kişinin kendini rahat hissetmesini sağladığını söylüyor. Bu sayede bebekler gibi iyi uyumanıza yardımcı oluyor. Sade süt içemiyorsanız, süt bazlı içecekleri deneyin.

KAFEİN TÜKETİMİNİ AZALTIN

Uykunuzu gerçekten düzene sokmak da kararlıysanız, kafein tüketimini minimuma indirmeniz gerekiyor. Yatağa girmeden önce kafein içeren her türlü besinden uzak durmalısınız. Kahve, çay hatta çikolata dahi yememelisiniz.

ELEKTRONİK CİHAZLARINIZI KAPATIN

Son yıllarda insanlar yatmadan önce telefonlarını kontrol etmeden uyuyamıyorlar. Fakat telefon ekranına uyumadan önce bakmak uykunuzun kaçmasına neden oluyor. Çünkü telefon ışığı vücudunuz tarafından uyarıcı olarak algılanıyor. Yatmadan önce cep telefonunuzla olan ilginizi kesin.

MÜZİK DİNLEYİN

Sizi sakinleştiren, rahatlığını düşündüğünüz şarkılardan oluşan bir playlist hazırlayın. Yukarıda saydığım maddeler işe yaramıyorsa bir de bunu deneyin.

 

GÜN İÇİNDE KENDİNİZİ YORACAK İŞLERLE MEŞGUL OLUN

Kendinizi yormayacak bir işte çalışıyorsanız (mesela ofis çalışanı iseniz), hareket etmenizi sağlayan tüm fırsatları değerlendirin. Mesela işe metro ile gidiyorsanız yürüyen merdivenlerde beklemeyin ve yürümeye devam edin. Başka bir alternatif olarak ise akşamları bir saat yürüyüş yapın hatta koşun. Vücudunuzu gün içinde yorarsanız gece erkenden uyumak daha kolay hale gelecektir.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın