Meyve ve Sebzeleri Soyarak Mı Yemeliyiz?

MEYVE VE SEBZELERİ SOYARAK MI YEMELİYİZ?

 • Son yılların en önemli konusu ; meyve ve sebzelerin üzerindeki tarımsal ilaçlar... Sağlıklı beslenme konusunda hassas olan hemen herkesin kafasını kurcalayan bu konuyu Sağlık Bilimleri Fakültesi uzmanları anlatıyor.
 • MEYVE VE SEBZELERİN SAĞLIĞA OLAN katkıları tartışılmaz bir gerçektir.Bununla birlikte, meyve ve sebzeleri kabuklu veya kabuksuz olarak tüketme konusunda tartışmalar hala süre gelmektedir. Meyve ve sebzelerin kabukları, ya alışkanlık olarak genellikle pestisitlere (tarımsal ilaçlar) maruz kalmayı azaltmak için atılır. Ancak, kabuklarının soyulmaması bitkinin besin açısından zengin kısımlarının dağılmasına neden olabilir.

MEYVE VE SEBZELERİN KABUKLARI YARARLI BESİN ÖĞELERİ İLE DOLUDUR
Kabukların içerdikleri besin ögelerinin miktarı, meyve veya sebzenin türüne göre değişir. Genel olarak, kabukları soyulmamış ürünler, soyulmuş diğerlerine kıyasla daha yüksek miktarda vitamin, mineral ve diğer yararlı bileşikleri içerirler. Aslında, kabuklu bir elma, %32 daha fazla K vitamini, %42 daha fazla A vitamini, %15 daha fazla C vitamini, %20 daha fazla kalsiyum ve %19'a varan daha fazla potasyum içermektedir. Benzer şekilde, kabuklu haşlanmış bir patates soyulmuş olana göre %75 daha fazla C vitamini, %15 daha fazla potasyum, % 11 daha fazla Polat ve %10 daha fazla magnezyum ve fosfor içerebilir. Sebzelerin kabukları, iç kısımlarından çok daha fazla miktarda lif ve antioksidan içerir.

 • Örneğin, bir sebzenin kabuğunda, sebzenin toplam lif miktarının %30 kadarı bulunabilir. Dahası, antioksidan seviyeleri, meyvenin iç kısmına kıyasla kabuğunda 328 kat daha yüksek olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı, meyve ve sebzelerin kabuklarını soymak, besin ögesi alımını ciddi oranda azaltır.
 • Özetle; meyve ve sebzelerin kabuğu, lif, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi çeşitli besin ögelerinden zengindir. Kabuğu ile tüketmek, bu besin ögelerinin vücuda alımını artırır.

MEYVE VE SEBZELERİN KABUKLARI DAHA UZUN SÜRE TOK KALMANIZI SAĞLAR!!!

 • Meyve ve sebze kabukları açlığı azaltır ve daha uzun doygunluk hissetmenize yardımcı olur. Bunun nedeni ; yüksek lif içeriğinden kaynaklanmaktadır. Lif miktarı meyve ve sebzelerin türüne göre değişmekle birlikte, dış katmanlar toplam lif miktarının üçte birini yakınını ihtiva edebilir. Birçok çalışma, lifin daha dolgun hissettirdiğini gösteriyor. Lif, fiziksel olarak midede doluluk oluşturarak, mide boşalma hızını yavaşlatarak veya doygunluk hormonlarının vücudunuzda serbest bırakma hızını etkileyerek bunu yapar.
 • Özellikle meyve ve sebzelerde bulunan suda çözünebilen lif iştahı azaltmada etkilidir. Lif aynı zamanda bağırsakta yaşayan bakteriler için yiyecek olarak kullanılır. O bakteriler, lif ile beslendiklerini de kısa zincirli yağ asitleri üretirler ve bu yağ 7 doygunluk duygularını artırırlar.
 • Özetle; yüksek lif içeriğinden dolayı, meyve ve sebze kabukları açlığın azalmasına yardımcı olabilir ve sizi daha uzun süre doygun tutabilir.

MEYVE VE SEBZELERİN KABUKLARI BAZI HASTALIKLARI ÖNLEYEBİLİR!

 • Meyve ve sebzeler, birkaç hastalık riskini azaltabilecek yararlı bitki bileşenleri olan antioksidanlar içerir. Basitçe söylemek gerekirse, antioksidanların ana işlemi, serbest radikaller olarak bilinen dengesiz moleküllerle savaşmalıdır. Serbest radikal seviyeleri çok yüksek olduğunda, hücrelere zarar verebilecek oksidatif strese neden olabilir ve potansiyel olarak hastalık riskini artırabilir. Araştırmalar, antioksidanların kalp rahatsızlığı ve bazı kanser türlerinin riskini azaltabileceğini söylüyorlar.
 • Meyvelerde ve sebzelerde bulunan belirli antioksidanlar ayrıca Alzheimer gibi nörolojik hastalık riski düşüklüğü ile bağlantılıdır. Bir çalışmada, bir şeftali kabuğunun soyulması ile antioksidanların %13 ile %48 oranında azaldığı gözlenmiştir. Bir başka çalışmada ise, antioksidan seviyeleri, meyve ve sebze kabuklarınında iç kısımlara göre 328 kat daha yüksek bulunmuştur.Bu nedenle, meyve ve sebzelerden antioksidan alımını en üst düzeye çıkarmak isterseniz onları soyulmamış halde yemelisiniz.
 • Özetle; meyveleri ve sebzeleri kabuklu olarak yemek antioksidan alımının yüksek olmasını sağlar. Bu durum, serbest radikal hasarına karşı savaşmaya veya sonuç olarak bazı hastalık risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

MEYVE VE SEBZELERİN KABUKLARINDA TARIMSAL İLAÇ KALINTILARI OLABİLİR!

 • Pestisitler yani tarımsal ilaçlar, yaygın olarak ürün hasarını azaltmak ve verimi artırmak için kullanılır. Yaygın inancın aksine, tarımsal ilaç kalıntıları hem organik, hemde geleneksel olarak yetiştirilen meyve ve sebzelerde bulunur. Bazı tarımsal ilaçlar meyve ve sebzenin iç kısmına girsede, birçoğu dış kabukta kalır nokta yıkama işlemi kabuğun yüzeyine gevşek biçimde bağlanan tarımsal ilaç kalıntılarından kurtulmanın iyi bir yoludur. Bununla birlikte soyma işlemi, meyve ve sebze kabuğunda kalan zehirli maddeleri kaldırmanın en iyi yoludur. Örneğin, yakın tarihli bir inceleme, meyvelerde bulunan pestisit kalıntılarının yaklaşık %41'nin su ile yıkanarak uzaklaştırıldığını, soyma ile bu miktarının iki katına kadar çıkarıldığını bildiriyor. Zehirli maddelere maruz kalmak onu bunda endişe duyan birçok kişi için, bu sonuç tüm meyve ve sebzelerin etkisini yiyebilecek kadar iyi bir neden olabilir. Kullanıma izin verilen tarımsal ilaçların kullanım miktarının sıkı bir şekilde kontrol edilmesi durumunda, insanlar da herhangi bir zarara neden olabilecek pozlara ulaşmak mümkün değildir.
 • Özetle;sebze ve meyvelerdeki tarımsal ilaç kalıntılarını uzaklaştırmak için önce bir müddet suda bekletme ve daha sonra akan su altında yıkama şeklinde bir yol izleyebilirsiniz. Sert kabuklu olan sebze ve meyveler için, yumuşak kıllı fırçalar kullanabilirsiniz.
 • Sonuç olarak ;meyve ve sebzelerin kabuklarını lif, vitaminler, mineraller ve antioksidan bileşikler bakımından zengindir ve bu da onlara bir bitkinin en besleyici kısımlarından yapar. Bu nedenle, kabuklarıyla yenebilen sebze ve meyveleri çok iyi şekilde yıkayarak, kabuklu olarak yemek, onlardan gelen faydayı tam olarak almak açısından gereklidir.

Sebze ve meyvelerdeki tarımsal ilaç kalıntılarını uzaklaştırmak için önce bir müddet suda bekletin, daha sonra akan su altında yıkayın!

     http://Www.instagram.com/acikvnet
     http://Www.twitter.com/acikve_net

2 Yorum

 1. Meyve ve sebzelerde, modern üretim yöntemleri sebebiyle bulunan pestisidler açısından düşündüğümüzde, kabuklarını soymak mı daha iyi soymamak mı?

  1. Aslında bakarsanız bu işin uzmanları " Bazı ilaçlar sistematiktir. Bu ilaçlar bitki öz suyuna geçer ve ürünün yıkanması veya kabuğunun soyulmasıyla temizlenmez." diyor. Bizim ülkemizde pazara gelen üründe pestisit (zirai ilaçlar) denetimi maalesef yok. Oysa dış ülkeler bunun kontrolünü yapmadan ülkesine ürün almıyor. Sonuç olarak meyve ve sebze hallerine pestisit kalıntı analiz laboratuvarları kurulması lazım. Kalıntı sorunu olan ürünler piyasaya sürülmemwli ve üreticileri bilinçlendirilerek sağlıklı tohumlar, dengeli gübreleme yapılması gerek. Aksi takdirde zaten üzerinde kimyasal kalıntı olan yiyeceklerin kabuklarını soymak ya da soymamak temizlik açısından bir değişiklik yapmayacaktır. Biraz geç bir cevap oldu kusura bakmayın.

Bir cevap yazın