Meslek Sahibi 4 Hanım Sahabe

  • Hayalinizdeki meslek doktor olmaksa: Hz. Rufeyde ile tanışmalısınız!

Seyyar Sahra Hastanesinin kurucusu ve İslam tarihinin en zeki ve yetenekli hanımlarından biri olan Hz. Rufeyde‘nin yaşamı, tıp bilimleri ile uğraşmayı hayal eden hanımlar için tam bir ilham kaynağı.

İslamiyetle tanıştığı sırada sorduğu ilk soru: “İslam’da bizim tıp ve tedaviyle uğraşmamız uygun mudur?” olmuştur. Mus’ab bin Umeyr’den aldığı cevap ise: “Bu; en yüce, en soylu ve insanlara en faydalı meslek ve görevdir. İslam, bu soylu ve şerefli mesleği hurafelerden ve batıl olan şeylerden arındırmak için gelmiştir.” şeklindedir.

Hz. Rufeyde, hem Peygamberimizin mescidinin yanına kurulan çadırda hastaları tedavi etmiş hem de Bedir, Uhud, Hendek, Hayber ve diğer savaşlarda yaralılarla ilgilenmiştir. Bunların yanı sıra, o dönemdeki diğer hanımlara da ilk yardım ve tıp eğitimleri vermiştir.

  • Daha akıcı konuşmak ve mesleğinizde öne çıkmak istiyorsanız: Hz. Esma Binti Yezid ile tanışmalısınız!

İslam’ın ilk hanım hatibi olan Hz. Esma binti Yezid‘in hayatı; siyasetçi, avukat, gazetecilik gibi üstün hitabet yeteneği gerektiren mesleklerde öne çıkmak isteyen hanımlara örnek olacak cinsten.

Açık sözlü, kendini kolayca ifade edebilen, konuşmasıyla herkesten övgü toplayan bir hanım sahabe olan Hz. Esma Binti Yezid aynı zamanda kadınların temsilciliğini yapıyordu. Bu yönü ile Peygamberimizin övgüsünü kazanmış ve “Hatibetü’n-Nisa” lakabıyla anılmaya başlanmıştır.

İhtiyacınız olan şey; topluluk önünde konuşma becerisi ve fikirlerini daha cesur ifade etme yeteneği ise Hz. Esma binti Yezid’in yaşamından cesaret alabilirsiniz.

  • Öğretmenlik formasyonunuzu Hz. Ümmü Şerik’ten alın…

Öğretmen olmayı istiyor ama bu mesleğin zorluklarından çekiniyorsanız, İslamiyetin ilk hanım öğretmenlerinden olan Hz. Ümmü Şerik‘in yaşamını inceleyebilirsiniz.

Cahiliye döneminin, öğrenmeyi reddeden insanları ile defalarca iletişime geçen, öğrendiklerini anlatmaktan asla vazgeçmeyen, başarılı ve azimli bu hanımın yaşamında ilham alacağınız çok fazla detayla karşılaşabilirsiniz.

  • Akademik kariyer yapmak isteyenler bu zorlu yolu Hz. Rubeyyi Binti Muavviz ile aşabilir…

İslamiyet döneminin en entellektüel hanımlarından biri olan Hz. Rubeyyi Binti Muavviz, ilmi ve siyasi toplantılara katılarak bilgisini artırmak için bütün zamanını feda etmiştir.

Yaşamını ilmini artırmak üzere kurgulamış bu hanım sahabe, akademik yolculuğunuzda size destek olabilir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın