Mesir Macunu Nedir? Mesir Macununda Bulunan 40 Çeşit Baharat Nelerdir?

Mesir Macunu

Manisa'da her yıl Nevruz (*) günü (22 Mart) düzenlenen Mesir Bayramı'nda Sultan Camisi'nin üstünden atılarak halka dağıtılan macun.

Mesir Macunu Nedir?

Ortadoğu'da yılın belli bir gününde tapınaklardan halka macun dağıtılması geleneği eski çağlardan beri vardı. Manisa'da mesir macunu dağıtma geleneğinin 16. yüzyılda başladığı anlatılır. Buna göre, I, Selim'in (Yavuz) karısı ve I. Süleyman'ın (Kanuni) annesi olan Hafsa Sultan'ın Manisa'da yaptırdığı külliyenin bimarhanesinde hekimlik eden Merkez Efendi (*) hastalarına kendi yaptığı mesir macununu ilaç olarak vermiş, giderek bu bir gelenek halini almıştır. Bir rivayete göre de, ağır bir hastalık geçiren Hafsa Sultan mesir macunu kullanarak iyileşince, bu macundan her yıl halka da dağıtılması istemiş.

Mesir Macununda Bulunan 40 Çeşit Baharat Nelerdir?

Süheyl Ünver'in eski kaynaklardan derleyerek oluşturduğu listeye göre mesir macununda bulunan 40 çeşit baharat ve şifalı maddenin içinde karanfil, yenibahar, karabiber, zerdeçal, zencefil, kişniş, havlıcan, kekabiye, hindistancevizi, anason, çamsakızı, safran, tarçın, hardal, çivit, meyan balı, tiryak, çörekotu, dârıfülfül, limontuzu, kakule, vanilya, portakal kabuğu, hardal tohumu, tarçın çiçeği, rezene, sinameki, sarıhalile, zulumba, hiyarşembe, iksir, kimyon, galanga, mirsapi, çöpçini, gün balı, deve dikeni tohumu, kremartar, çiçek otu, şeker vardır.

Manisa'da Mesir Bayramı'nın kutlanması 1926'ya değin sürmüş, bu tarihte Osmanlı döneminin kalıntısı olarak değerlendirilip kaldırılmıştır. 1951'de yeniden başlatılan bayramın kutlanması günümüzde de sürdürülmektedir.

 


Bir cevap yazın