Mercimek

Mercimek Bitkisi

Mercimek (Lens esculenta), baklagiller (Fabaceae ya da Leguminosae) familyasından, bir yıllık küçük bir bitkiye ve bu bitkinin besin olarak yararlanılan tohumlarına verilen ad.

Anayurdu tam olarak bilinmeyen, ama en eski tarım bitkilerinden biri olan mercimeğin büyük miktarı Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'da, daha azı Batı Yarıküre'de olmak üzere geniş ölçüde tarımı yapılmaktadır.

Mercimeği ilişkin ilk bulgulara İsviçre'deki, Tunç Çağından kalma göl evi kalıntılarından rastlanmıştır. Sık dallı, uzunluğu 15-45 cm arasında değişen bitkinin almaşık dizilişli yaprakları vardı e; yapraklar 15 mm uzunluğunda, ucu dikenli altı yaprakçıktan okunur.

Haziran ve temmuz ayları arasında açan açık mavi renkli çiçekleri yaprakların koltuğunda ikili ya da dörtlü kümeler oluşturur. Ortalama 15-20 mm uzunluktaki, hafif şişkin ve geniş badıçlarının (tohum zarfı) içinde 4-6 mm çapında iki tohum bulunur.

Tohumların rengi yetiştirilen çeşide bağlı olarak sarı, turuncu, gri yeşil ve koyu kahverengi arasında değişir; kimi zaman alacalı ve benekli çeşitlerine de rastlanır.

Vitamin değeri açısından oldukça zengin olan mercimeğin içerisinde; Protein, demir, B vitamini ve fosforca zengin bir ürün olan mercimekten daha çok yemek olarak çorba, pilav ve köftesi yapılır.

Dünya mercimek üretimde Türkiye'nin önemli bir yeri vardır. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) verilerine göre 1989'da yeşil mercimek üretimi 200 bin ton, kırmızı mercimek üretimi 320 tondur. Yılık toplam mercimek üretiminin yüzde 50'yi aşan bölümü Şanlıurfa olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleşir.

Mercimek Üretimi Son 15 Yılın Verileri:


1 Yorum

Bir cevap yazın