MENEPOZLA VÜCUDUMUZDA NELER DEĞİŞİYOR?

 

Menepoz dönemindeki hormonal değişiklikle beraber ortaya çıkan ruhsal değişiklikler duygu, durum ve davranışları da etkiliyor. Bu dönemin en sağlıklı şekilde atlatmak ve yaşam kalitesini yükseltmek için; Beslenmenize özen gösterin, egzersiz yapın ve iyi uyuyun.

Psikiyatrik hastalık öyküsü olanlar, menepoz öncesi premenstruel sendrom tanımlayanlar, eş desteğinden yoksun olanlar ve duygusal yönden yetersiz olanlarda bu dönemin daha güçlü olduğunu ifade eder, psikoloklar" yapılan araştırmalar sonucunda; menepozun olumsuz bir olay olarak görülmesi , menepozdan sonra kendini bir kadın olarak görmeme düşüncesine sahip olunması, menopoz döneminin pek çok sorunun yaşandığı bir dönem olarak kabul edilmesi, menopozun yaşlanmanın önemli bir işareti olarak düşünülmesi, menopoza giren kadının fiziksel çekiciliğini kaybettiği düşüncesi ve menopozdan sonra cinsel ilişkide bulunamayacak larından endişe duyulması gibi kaygılar ortaya çıkmıştır"diye belirtiyorlar.

 

 

HORMONAL DEGİŞİKLİKLER DUYGU DURUMUNU ETKİLİYOR;

Menopozdaki hormonal değişikliği merkezi sinir sistemi üzerinde bir takım ruhsal değişikliğe yol açıp, duygu, durum ve davranışlar etkileyebileceğini düşündüğünü kaydeden Uzman Psikologlar , bu dönemde ortaya çıkan durumları da şöyle sıralıyorlar;
REM uykusunun azaltması, sıcak basması gece terlemesi şikayetlerinin artması uyku bozuklukları ne sebebiyet vermektedir. Bunlara paralel olarak oluşan uyku bozuklukları ve uyku kesintileri pastmenopozal kadında irritabilite, çoğunlukla mutsuzluk, yorgunluk, tükenmişlik hislerini ortaya çıkartır. Çabuk sinirlenmeler gözlenebilir. Ağlama nöbetleri olabilir. Hafıza sorunları, dikkatli bir noktaya yoğunlaştırmamaya şikayetleri sıktır. Bu belirtilerle şekillenen Minor depresif tablonun kişinin psiko-sosyal durumu ile bir kişilik yapısı ile ilgili olduğunu söylenebilir.

 

 

YAŞAM KALİTESİ ARTIRILMALIDIR;

Kadın yaşamında önemli değişiklikler neden olan menopoz döneminde kadının yaşam kalitesini arttırmak ve bu dönemde en az sıkıntı ile atlatabilmek için öncelikle kadınlara menopozun bir hastalık değil yaşanması gereken bir dönem olduğunu anlatılması gerekiyor. Menopoz döneminde kadının yaşamında pek çok sorun yaşandığı ve yaşlanmanın önemli bir işareti olan bir dönem olmadığı ve bu dönemde meydana gelecek değişikliklerden sıkıntı duymamaları gerektiğinin mutlaka farkında olunmalıdır.

 

⏩ DİĞER ÖNERİLER;
Fiziksel egzersiz, menepoz belirtilerinin azalmasında oldukça yardımcı bir etkendir.
Yoganında artan psikolojik sorunlara, kardiyovasküler riskleri azaltmaya iyi geldiği yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.
B, C ve E vitamini açısından zengin besinler tüketilmesi, kendisine sorun yaratan durumlara listeleyip çözülmesi, yeni uğraşlar bulunması, düzenli egzersiz yapılması, dinlenmek kendi için zaman ayrılması, kişisel bakıma önem verilmesi, uykusuzluk için; uyku zamanı, sıcak süt,papatya çayı içmesi, yatma zamanı ya da akşam yemeğinden sonra kahve, çay, çikolata ve kola alınmaması, düzenli uyku, sigara içilmemesi, uygun diyet alımı, doğal yönden östrojen içeren ananas, fesleğen, fasulye, karaman kimyonu, frenk maydanozu, meyan kökü, soya fasulyesi filizleri, adaçayı alınması ve giyim, makyaj,  bakımlarına özen gösterilmesi öneriliyor.

 

 

⏩ BİLMEK GERGİNLİGİ AZALTIYOR;

Kadınların menopozla ilgili genel bilgiye sahip olmaları bu dönemde yaşayacakları gerginliğin hafifletiyor. Beden algısının kadınlar için önemli bir gerçektir, menopozla birlikte ruhsal değişimleri yanında fiziksel değişimler de ortaya çıkıyor ve bu da kadınların ruh hali olumsuz yönde etkileyebiliyor , bu durum en hafif seviyede atlatabilmek için beslenme ve egzersiz yapmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönemin hayatı normal bir diğer önemi olduğunu, sadece doğurganlığın sonlandığını ve bunun getirdiği rahatlamanın da ayrıca hatırlanması önemlidir. Hali hazırda iş çalışıyor olmakta ruhsal sıkıntı önleyici bir faktördür.

 

 

⏩ EŞİN DESTEĞİ ÖNEMLİDİR;

Bu dönemin en sağlıklı şekilde atılması için yakın cevreyede önemli görevler düşüyor. Uyumlu evlilik ilişkisi; eşlerin kadınlara daha anlayışlı yaklaşması, ev ve dışarı işlerine destek olması, çocukların anayışlı ve empati yaklaşımı, çevrenin olası agresyonlara karşı sabırlı olmaları, spor v.b...
Gibi aktivitelere eşin ya da aile bireylerinin de eşlik etmesi, çözüm odaklı yaklaşım sergilenmesi, öfkeye öfke ile karşılık verilmemesi, sakinleşmenin bekleyip ardından anlayışı içeren bir konuşmanın yapılması menopoz dönemindeki kişinin ruh sağlığı için oldukça önemli faktörlerdendir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın