MEDYANIN EN ÖNEMLİ 20 İSMİ

AYDIN DOĞAN

Her ne kadar şu an için Onursal başkan olarak yer alsa da bu Doğan Yayın Holding'de söz sahibi olmadığı anlamına gelmiyor .Doğan'ın bünyesinde medya şirketleri Türkiye'nin en etkili mecraları arasında bulunuyor .En çok satan gazetelerden Hürriyet Gazetesi de, en çok izlenen televizyon kanallarından Kanal D de ,en çok izlenen haber kanallarından CNN Türk'de ,en çok tıklanan haber sitesi hurriyet.com.tr de onun şirketleri .Yani bir şey gündem olacaksa burada oluyor. Durum böyle olunca Aydın Doğan listenin birinci Sırasında yer alıyor.

ACUN ILICALI
Türkiye'nin yeni Medya patronlarından, aynı zamanda yaptığı programların sunuculuğunu da yapmaya devam eden ediyor. Yurt dışından satın aldığı veya Türkiye'ye uyguladığı formalarla ona format uzmanı da denebilir . Çoğu kişi onun başarısını aldığı formatlarda değil, onun uygulayıcının da buluyor. Şimdilerde sahip olduğu kanal TV8 reytinglerde ilk 10'lara dahi giremezken,onun patronunun da ilk 5 kanal arasında yer alıyor .Survivor Yetenek Sizsiniz ve O Ses yayınlandıkları gün muhakkak reyting listesinin ilk 3 sırasında yer alıyor. İşte bunların tümü Acun Ilıcalı'nın başarısı demek .Birçok televizyon kanalı onun peşinden koşmaya devam ederken oğlu başarısını Avrupa'ya da taşımayı düşünüyor.

TURGAY CİNER
Asıl önemli işi madencilik olsa da o uzun yıllardır medyadaki yerini muhafaza eden isimlerden, üstelik madencilikte olduğu gibi medya sektöründe de başarılı. Türkiye'nin en çok izlenen televizyon kanallarında Show TV ve Habertürk TV ,Türkiye'nin en önemli ekonomi kanalı Bloomberg HT ,Türkiye'nin en çok satan gazetelerinden Habertürk ve Türkiye'nin en çok tıklanan haber sitelerinden haberturk.com bunların hepsinin sahibi olması ve onu medyaya söz sahibi ediyor. Cİner uzun yıllardır bir çok önemli televizyon kanalında sahibiydi. Durum böyle olunca medyadaki Ciner'in önemi kaçınılmaz oluyor.

FERİT ŞAHENK
Şahenk'in Medya yöneticilerinden farkı, gazete sahibi olmaması .Ama yine de medyadaki etkinliği açısından onlardan bir farkı yok ,Türkiye'nin en çok izlenen televizyon kanallarından Star TV ,Kral TV ve ortağı olduğu TV8, Türkiye'nin en kaliteli dergilerinden Vogue ,GO ,National Geographic... bunların sahibi olan Şahenk ,kaliteli medya yayıncılığı ile dikkat çekiyor.

 

KENAN TEKDAĞ
Uzun yıllardır Ciner grubunda yönetici olarak yer alıyor .Ciner grubu birçok kanal aldı ,kanallarına el konuldu, yeni kanallar kuruldu ,gazeteleri alındı, gazetelerin el konuldu ,yeni gazeteler kuruldu .Ama o bu süreçlerin hepsinde konumunu korumaya devam etti .Ciner Grubu'nun belediyedeki bu başarısının sırrı onda saklı .Durum böyle olunca medyada önemli isimlerin başında müdür konumunda yer alıyor.

 

ETHEM SANSAK
Ethem Sancak Medya sektöründe yeni olsa da birçok Medya kuruluşunun sahibi. Bunlardan bazıları şunlar ; 360TV ,24 TV ,Star Gazetesi ,Akşam Gazetesi ,Güneş gazetesi ,bu kadar çok Medya organını sahibi olması onu ister istemez medyanın etkili isimlerinden biri haline getiriyor.

SEVİM ERGUN
Tematik yayıncılığın en başarılı isimlerinden birisi konumunda yer alıyor .Uzun yıllar birçok Medya kurumunda çalışan ve aynı zamanda pazarlama ve reklam işi ileride uğraşmış olan Sevin Ergun'a medyanın Kraliçesi de denebilir. Öyle ki son yıllarda kurduğu Planetler ve TRT'nin de reklam işlerini alan Satış Ofisi, onu medyada kaçınılmaz bir konuma koyuyor.

ERTUĞRUL ÖZKÖK
Uzun yıllar dönemin en etkili gazetelerinden Hürriyet Gazetes'ini yönetmiş bir isim. Şimdilerde ise gazetede sadece yazılar yazıyor. Onu diğer yazarlardan ayıran bir özellikse yazdığı her şeyin gündem olması. Onun yazarlar arasındaki bu farklı ve geçmişteki Hürriyet Gazetes'ini yönetme başarısı ,medyada etkili olmasına neden oluyor.

 

NECATİ ŞAŞMAZ
Listede yer alan en şaşırtıcı isim. Onun listede olmasının nedeni ise ,10 yıldan fazla bir süredir yayınlanan Kurtlar Vadisi dizisi ,dizideki oyunculuğu oldukça başarılı ama listede olmasının nedeni 2014'den beridir dizinin yapımcısı da olması. Kurtlar Vadisi dizisi TNT örneğinde de görüleceği gibi yeni kurulan bir kanalda dahi yayınlansa reytinglerde ilk sıralarda yer almayı başarıyor .Hem dizinin bu başarısı ,hem de işlediği konularla Gündem olması Pana filmi yani Necati Şaşmaz'ı medyanın etkili bir ismi haline getiriyor.

FARUK BAYHAN
Kendisi şu anda medya yöneticisi olmayı sürdürüyor Seydi muhakkak ki Listenin ilk 3 sırasında yer alabilirdi. TRT 'den özel kanalların kuruluş süreci ne kadar ,oldukça başarılı olan özel kanallarda birlikte daha üst düzey görevlerde bulunarak başarılı işlere imza atmıştır .Onun en büyük başarısı Türk izleyicisinin çok iyi alınması. Bazı başarılarından bahsedecek olursak Kemal Sunal filmlerini yayınlayan ilk isim Beyazıt Öztürk'ün keşfeden kişi de o, onun aşarıları sayılmakla bitmez. Son zamanlarda ise Ara ara yaptığı yapımcılık işinde işiyle uğraşıyor. Televizyon yöneticiliğinde ki bu başarısı yapımcılığında da devam ediyor .İşte bunların tümü onu medyanın önemli bir ismi haline getiriyor.

 

BARIŞ TÜNAY
Skytürk televizyonun kurucularından ve ilk genel müdürü olan Tunay, 2011 yılında CNN Türk'te genel müdürü oldu. Bir çok başarılı işe imza attı. Haber kanallarında gösterdiği başarıyı Şimdi de Kanal D'ye taşıdı ve Kanal D genel müdürü olarak görev yapmaktadır .Genel müdürlükte sadece kanalları yön etmekle kalmayıp aynı zamanda içerik de üreten bir isim .İşte bu yüzden medyadaki etkisi tartışılmaz derecede yüksek.

ERDOĞAN DEMİRÖREN
Sahibi olduğu Milliyet gazetesi ,Vatan Gazetesi ve milliyet.com.tr ile Türkiye'nin en önemli Medya patronlarından birisi .Yeni nesil Yayıncılık da haber sitesi milliyet.com.tr ile sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın da en çok tıklanan haber sitesinden birinin sahibi. Kağıt nüshalarının da yakalayamadığı başarıyı internette yakalayan Milliyet'in sahibi olması ,Demirören'i medyada önemli kılıyor.

ESRA OFLAZ GÜVENKAYA

Yabancı birçok kanalı Türkiye'ye getiren ,bu kanalları başarıya ulaştıran Güven Kaya'nın son projesi Life Time da oldukça başarılı gözüküyor .Güven Kaya'nın Bu başarıları medyadaki önemini ortaya koyuyor.

FIRAT ABABAY
Tartışılmaz magazin gazeteciliğinin lideri .Posta Gazetesi genel yayın yönetmeni Ababay ,gazete kurulduğundan beri görevde ve kurucu kadroda yer alıyor .Yeni yazarlar ortaya çıkarma ve yeni içerikler üretmede rakip tanımayan bir isim. Türkiye'nin en çok satan gazetelerinden Posta'yı uzun yıllar yöneten Ababay'ın renkli gazetecilikte ki bu başarısı onu bu listeye dahil ediyor.

AHMET ALBAYRAK

Tahir olduğu Yeni Şafak Gazetesi ve TV Net televizyonu ile küçük bir kitlesi olsa da oldukça başarılı işlere de imza atıyor .Uzun yıllardır yayında olan yeni Şafak'ın habercilikte ki başarısı onu zirveye ulaştığı masada Gündem oluşturabiliyor. Bu kurumların sahibi Albayrak bunlardan dolayı medyada önemli isimlerden birisi.

AHMET MÜCAHİT ÖREN
İhlas Holding yönetim kurulu başkanı yani TGRT Haber ,Türkiye Gazetesi gibi İhlas yayın Holding şirketlerinin de sahibi. İhlas yayın Holding'in kurulmasında etkili olan Öğren, İhlas yayın Holding de yeni yayın Yayıncılık anlayışına da uyum sağlıyor uzun yıllardır Medya sektöründe olan İhlas Holding'in sahibi Ahmet Mücahit Ören İşte bu nedenle listemizde yer aldı.

CÜNEYT ÖZDEMİR
Cüneyt Özdemir Cüneyt Özdemir listeye sahip olduğu dipnotla girdi Dipnot TV Dipnot tablet ve Dipnot English ile Yeni medyanın öncüsü konumunda yer alıyor.

FATİH ALTAYLI
Habertürk gazetesinin kurucusu ve ilk Genel Yayın yönetmenidir 20 yılı aşkın bir süredir televizyonda Teke Tek programını yapan Altaylı halen mi programı yapmaya devam etmektedir Aynı zamanda Habertürk gazetesi yazarı olan Altaylı epey bir zamandır Teke Tek adlı köşesinde yazı yazmaktadır sadece TV programı yapmaması nedeniyle listemizde alt sıralarda Yer almıştır Teke Tek ile Gündem yaratan Altaylı medyanın en önemli isimlerindendir.

ŞENOL GÖKA

Uzun yıllardır TRT de görev yaptı 2014'ten beridir TRT Genel müdürlüğünü yapmaktadır TRT Genel Müdürlüğü yaptığı dönemden beri birçok başarılı işe imza atmıştır TRT gibi büyük bir kurumun başında olmasından dolayı Gökhan da listede Yer almıştır.

ERDOĞAN AKTAŞ

Kurucusu olduğu A Haber'i de bir zamanlar Genel Müdürü olduğu Habertürk TV'yi de şimdi genel müdürlüğü yaptığı CNN Türk'ü de başarıya kavuşturan isim Erdoğan Aktaş 'tır .Onun genel müdürlüğündeki bu başarısı onun listeye dahil olmasına neden oluyor.


Bir cevap yazın