McKinsey Gerçekleri

Birkaç gündür gündemi meşgul eden konulardan birisi Mckinsey. Peki Mckinsey öncelikle nedir? McKinsey; Dünyanın en iyi organizasyon şirketlerinden biridir.

Gündemi meşgul eden bu şirket ile Türkiye kısa bir süre öne çalışmaya karar verdi.  Bunun üzerine ise bazı kalemler ‘IMF’ye gidemediler Mckinsey‘e gittiler.’ Ekonomi Amerikalılara teslim edildi”  tarzı yorumlarla bu süreci değerlendirmeyi tercih ettiler.  Bu iddialara cevap Maliye Bakanlığından geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile ilgili açıklaması şöyle: ”IMF programına dönüldüğü’ gibi akla hayale gelmeyecek değerlendirmeler yapıldı. Danışmanlığın hiçbir icra fonksiyonu olmayacak. Yeni Ekonomi Programı kapsamında Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisi kurulacak.’ denildi. Bu konuda bazı eleştiriler yapılmakta Bakanında açıkladığı gibi bu iddialar asılsızdır.

Şimdi gelelim Mckinsey Türkiye’ de neler yapacak sorularının cevaplarına;

1- Ekonominin yönetimi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda. Mckinsey geldiğinde ekonomi politikasını belirlemeyecek örneğin vergi oranları, bütçe, emekli maaşı gibi.

2- Yatırımları daha az maliyetle gerçekleştirmek, israfı engellemek, projelerin sürelerini denetlemek bunlarla beraber yerli üretimi artırmak, ihraçatı artırıp ithalatı azaltarak cari dengeyi sağlama görevi (Denetleme ve yönlendirme) Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisi‘nde.

3- Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisi‘nin daha hızlı kurulması daha işlevsel hale gelmesi için birçok yerden rapor, görüş alınmış bunlardan biri de McKinsey şirketi.

4- McKinsey‘in hiçbir icracı faaliyeti yok sadece Kamu Maliyesi ve Dönüşüm Ofisi’nin istediği konular hakkında dünyadaki örneklerini karşılaştırarak görüş belirtiyor.

5- Türkiye‘deki firmalardan danışmanlık alınıyor ancak McKinseyin hazırlayacağı raporlar uluslarası bir geçerliliğe sahip olacağı için; özellikle yabancı yatırımcının Türkiye‘ye gelmesinde de stratejik bir önem arzediyor, böylelikle yabancı yatırımcının Türkiyeye çekilmesi hedefleniyor.

Sonuç: McKinsey sadece tecrübelerinden yararlanılacak bir şirket konumunda olacak.

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın