Mavi Kelebekler..

Merhaba

Güneş kendini gösteriyormus gibi dursa da, içimizi üşüten Ekim in asi havasından selam hepinize

Size Mavi kelebekleri anlatmak istiyorum.Benim için anlamsız sadece bir görsele olan hayranlıktı ilk başta..Ama merak ettim acaba mavi kelebek lerin baska bir anlamı yada özelliği varmı diye ?

Evet çok anlamlı ve cok şaşırtıcı bir özelliği varmış mavi kelebeklerin.Yillar önce Bosna da yapılan katliamlarin dehşet verici sonuçlarını az çok hepimiz biliriz.Katledilen masum insanlar kimsenin bilmediği cok derin ve yerleşim yerlerinden uzak toplu mezarlara gömülmüş.

İnsanlarteknoloji den de yararlanarak yakınlarının cesetlerini bulma arayışlarına girmişler..Fakat başarılı olamamışlar.Cunku mezarlar h derin kazılmış hemde çevrenin bitki örtüsü ne göre yesillendirilmis.

Derken belli bölgelerde mavi kelebek lerde ciddi artışlar görünmüş.Uzmanlar bu bölgelerde incelemerde bulunmuş ve bitki örtüsü nun diğerlerinden farklı  zenginlikte olduğunu keşfetmişler.Bu nasıl olur diye araştırma yaparken yer altında ki toplu mezarlara ulaşılmış.

Peki bu nasıl olmuş..?

Toplu mezarların üstünde anormal derecede misk otu (yavsan otu) büyümüş..Ve Mavi Kelebekler bu ot ile beslenirmis.Bu olay basina sizinca yerel halk ta kendi yöntemleriyle bi cok toplu mezara ulaşılmış. Mavi Kelebeklerin kanat çırpıslari boşuna değilmiş..

Bosna Hersek te o yıllarda (1992-1995) 312.000 kişi hayatını kaybetti.. Hepsine rahmet diliyorum..

Selamatle kalın..


Bir cevap yazın