MAVİ GEZEGENİN ÖTESİNDE

Dünya’nın uzaydan görülen görkemini tanımlamak kolay değil. Ama bu astronotlar yine de bir deniyor.

 

 

MİKE MASSİMİNO

NASA astronotun Dünyanın 560 kilometre yukarısında dolaşan gökteki sevgili gözümüzü son bir kez tamir etme göreviyle 2009'da Hubble uzay teleskopu'da gitti. Hubble'ın gözlemevinin yanı başınada ona bağlanmış hâldeyken izlediği dünya, masimino'yu büyülemiş . Güney Amerika'nın yemyeşil yağmur ormanları , afrika'nin engebeli çölleri  ve altında uzanan pırı pırıl kent ışıklarıyla gezegen tıpkı bir cennet gibiymis ..

“‘Bir an, yukarıda cennette olsanız gezegeni tam da böyle görürdünüz,’ diye düşündüm. Sonra biraz daha düşününce ‘Hayır,’ dedim. ‘Bu çok daha güzel. Cennet buna benziyor olmalı.’ Ben gezegenimizi bir cennet olarak görüyorum. Burada olduğumuz için çok şanslıyız.”

 

 

LELAND MELVİN

1986'da Ulusal Amerikan Futbol Ligi NFL'e katılan Melvin, kısa bir süre Detroit lions'ta oynamış. Ancak bir sakatlık sonucu spor kariyeri sonra erince,yaşamı bir anda yön değiştirerek yörüngeye oturmuş . NASA astronotu olarak 2008 ve 2009 'da yaptığı iki uzay uçuşu sırasında gezegenimizdeki okyanusların yukarısında görüntüsü karışısında hayrete düşmüş. Renkler o denli çeşitli ve yoğunmus ki , kendisini mavinin tüm tonlarını tarif etmenin yeni yollarını ararken bulmuş. Melvinin bilgiye olan açlığı ve coşkusu insanlara, özelllikle de çocuklara gezegenin korumaları ve hayallernin peşinden gitmeleri için ilham veriyor.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın