Markalaşmak İçin Atılacak Doğru Adımlar Nasıl Olmalı?

Marka danışmanlık ve tasarım şirketi Landor Associates'in Kuzey Amerika Bölümün'den Allen Adamson marka amacı kavramını,"Her marka tüketiciye bir söz verir, bu da markanın bulunduğu pazarda markayı başka bir markadan ayırır. Aslında bu durum, belirleyici-temel-net bir amaca sahip olan bir vatte bulunmak demektir"sözleriyle açıklıyor. İşletmenizin amacını nasıl tanımlayabilirsiniz?

İş stratejisi içeriğine göre, amaç iki şekilde görülebilir:

İŞLEVSEL: Bu kavram, başarının derhal ve ticari nedenlerle değerlendirilmesine odaklanmaktadır; yani, işletmenin amacı, para kazanmaktır.

KASITLI: Bu kavram, para kazanma ve dünyada iyi şeyler yapabilme becerisi ile ilgili olduğu için başarıya odaklanmaktadır.

Para kazanmak, hemen hemen her iş için önem taşırken, IKEA gibi sadece karlılığın ötesine geçme istekliliğini vurgulayan markalara hayran kalırız.

 IKEA'nın vizyonu sadece mobilya satmak değil" daha iyi bir günlük hayata geçirmek". Bu yaklaşım, satış nokasının ötesinde bir değer sunma taahhütünü kanıtladığından potansiyel müşterilere hitap etmektedir.

İşletmenizin amacını belirlerken, bu örneği aklınızda tutun. Para kazanmak bir öncelik olsa da, tek başına bu kavramın altında çalışmak, markanızı rakiplerden ayırmak için çok az şey yapar....

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın