Maraton Tarihi ve Maraton'un Rekortmenleri

Maraton tarihi; Yunanistan'nın, Marathon Ovası'nda yapılan Persler ile Atinalılar arasındaki savaşa kadar dayanır. M.Ö. 490'da yapılan bu savaşta yenilen Persler, gemilere binerek kaçar. General Miltiades zaferin Atina'ya duyurulması için Phedipides'i görevlendirir. Phedipides, daha önce de Sparta'ya koşarak gitmiş, zafer haberini vererek dönmüştür. Bu nedenle General Miltiades onu görevlendirmiştir.

Phedipides görevi alır ve hızla koşmaya başlar. Atina'ya geldiği zaman bir adım daha atacak hali kalmamıştır ve “Zafer bizimdir” diyerek ölür.

Bu olaydan yola çıkarak 1896 yılında gerçekleşen ilk olimpiyatlarda savaşın yapıldığı Marathon Ovası'nın isminin kullanılması kararlaştırılır. Bu olimpiyatla birlikte 40 km belirlenen yarış mesafesi, 1924 yılından sonra 42.195 m olarak düzenlenir.

Maraton (42,195 km'lik koşu) yani çok uzun yıllardır yapılan bir spordur. Ancak kayıt altına alınan tarihi olimpiyatların başlangıcına dayanır. Bu nedenle maraton rekorlarının tarihi de olimpiyatların başladığı dönemle birlikte başlar.

  • Maraton koşusunda ilk rekor yıl 1908'de, 2 saat 55 dakika 18 saniye ile, ABD'li Johnny Hayes'ten geldi.
  • Daha sonra Britanyalı Harry Green, 1913'te bu rekoru 2 saat 38 dakikaya çekti.
  • 1925'te ise yine bir ABD'li, Albert Michelsen 2 saat 29 dakikaya çekti. Bu yıldan sonra da rekorların ilerleyiş hızı yavaşladı.
  • 1954'te yine bir Britanyalı, Jim Peters rekoru 2 saat 17 dakikaya çekti.
  • Yıl 1967'de Avustruralyalı Derek Clayton 2 saat 9 dakika ile rekoru kırılması zor bir hale getirdi. Bu nedenle aradan geçen onca senede  rekor sadece 8 dakika daha çekilebildi.
  • Maraton koşusunun güncel rekoru ise; Berlin 2018'de imza attığı 2 saat 1 dakika 38 saniyelik derecesi ile Kenyalı Eliud Kipchoge'nin elinde.  (Kapak Görseli; Kenyalı Eliud Kipchoge)

Bir cevap yazın