Mantar Nedir? Mantarın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mantarlar gıda biliminde sebze olarak sınıflandırılır, ancak bitki familyasına değil, mantar familyasına aittir ve vitaminler, mineraller gibi birçok önemli besin içerir ve lif bakımından zengindir. Ayrıca az miktarda yağ, sodyum ve kalori içerir. Kolesterol içermeyen, besinsel faydalar mantar türüne bağlı olarak değişir ve mantar genellikle fonksiyonel gıdalar olarak adlandırılır ve lezzetli bir tada sahiptir.

Mantarların farklı formları, boyutları, renkleri ve bazı toksik türleri vardır. Çeşitli şekillerde mantarlar hazırlanabilir. İtalyan yemekleri için uygundur. Vejetaryen yemeklerde, çiğ, kızarmış, ızgara ya da kavrulmuş olarak çorba ya da sandviçlerde kullanabilirsiniz. Mantar çeşitleri nelerdir? Biyolojik mantarlar nelerdir? Hangi mantar zehirli? Mantar zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Mantarların faydaları nelerdir?

*Selenyum gibi zengin bir antioksidan kaynağı olduğu için antioksidan içeren mantarların bir sonucu olarak vücudu kalp hastalığı ve kansere neden olan serbest radikal zararlardan korumaya yardımcı olur.

*Mantarın kansere neden olan bileşiklerin çıkarılmasına katkıda bulunan ve aynı zamanda karaciğer enziminin işlevini sağlayan selenyum içermesi nedeniyle tümörlerin büyüme oranını azaltır.

*Kanser hücrelerinin büyümesini engelleyen iyi bir D vitamini kaynağıdır. Güneşte taze mantarlara maruz kaldığında bu vitamin önemli ölçüde artar ve antioksidanlar vücudu enfeksiyonlardan korur, çünkü selenyumun T hücrelerinin üretimini uyararak enfeksiyona karşı bağışıklığı iyileştirdiği bulunmuştur.

*Kabuklu deniz ürünleri ve bir çeşit çözünür diyet lifi olan beta-glukanlar içerdiğinden yardımcı bir diyet lifi olarak kolesterol seviyelerini kontrol etmeye ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltan kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

*Kandaki kolesterol seviyelerini% 5 azaltmak için günde 3 gram beta-glukan yiyin çünkü mantarının kökleri iyi bir beta-glukan kaynağıdır. Ayrıca tip 1 diyabetli insanlar üzerinde yapılan çalışmada daha düşük kan şekeri seviyesine sahip olduklarını bulmuşlardır.

*Mantar tokluk hissini arttırdığı ve böylece iştahı azalttığı için obezite riskini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü mantar iki tür diyet lifi içerir: beta-glukan ve kitin uzun süre tokluk hissini arttırır ve bu da toplam kalorinin azaltılmasını sağlar.

*Kalbin ve sağlığın korunmasına yardımcı olan mantar zengin vitaminler içerir. Bunlar: vitaminler B, Vitamin B2, kırmızı kan hücreleri için yararlı, niasin olduğu için faydalı, sindirim sistemi, deri, vitamin B5, asit, sinir sistemi ve vücudun ihtiyaç duyduğu hormonların üretimi için önemlidir.

*Oksijenin vücutta bulunmasına katkıda bulunan kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunur ve sağlıklı kemik ve sinirleri korur. Vücuttaki kan basıncını düzenlemeye ve düşürmeye yardımcı olur ve kalp, kan damarları, kaslar ve sinirler için de önemlidir.

*Kolin içerdiğinden uyumaya yardımcı olur.

100 gram mantardaki besin değerleri şöyledir:

Su 92.45 gram
Kalori 22
Karbonhidratlar 3.26 gram
Protein 3.09 gram
Yağ 0.34 g
Şekerler 1.98 gram
Lifler 1 gram
Sodyum 5 gram
Potasyum 318 mg
Kalsiyum 3 gram
Demir 0.50 mg
Magnezyum 9 gram
Fosfor 86 mg
Çinko 0.52 mg
C vitamini. 2.1 mg
B2 Vitamini 0.402 mg
B3 Vitamini 3.607 miligram
B6 Vitamini 0.104 mg
Folat 17 mikrogram
D Vitamini. 0.2 mg

Mantar çeşitleri nelerdir?

Birçok mantar türü vardır ve en yaygın olanları şunlardır:

*Beyaz mantar
*İstiridye mantarı
*Maitake mantarı

Zehirli mantarlar hangileri?

Birkaç vakada genellikle belirli hastalıklara veya ölüme neden oldukları için yaklaşık 70-80 tip zehirli mantar vardır ve zehirli mantarları tüketmekten kaçınmak için güvenilir bir kaynaktan mantar almak tercih edilir.

Bir çok zehirlenme belirtisi vardır: bulantı, kusma, kramplar, ishal.

Zehirli mantarı yedikten sonra 4 saat içinde bu belirtiler gösterir ve bu durumlarda yeterli miktarda su içebilirsiniz. Ancak ağır derecede zehirlenmelerde toksisitesi artacağı için şiddetli semptomlar oluşabilir. Bunun için doktora gitmek gerekir.

 


Bir cevap yazın