MANİSA DÜNYAYI KİRAZA DOYURACAK

 

 

MANİSA DÜNYAYI BU YIL KİRAZA DOYURACAK...

Manisa Kiraz Üreticileri Birlik Başkanı Suhip Kocagöbek "Kirazlırımız başta Avrupa,Rusya ve son olarak da Uzak Doğu'ya,Çin'e,Tayvan'a göndermeye başladık.Şu an ise 30 ile 50 lira arasında satışı yapılıyor" diye konuştu.

Kuzey Yarımküre'de ilk olarak Manisa'da yetişen erkenci kiraz türü pazardaki yerini aldı.Sıcakların mevsim normalleri üzerinde seyrettiği ilde kiraz da pazara beklenenden daha erken düştü.Bu yıl rekolteden memnun olan üreticiler ve tüccarlar erkenci kiraz ihracatının umulandan iyi gideceğine inanıyor.

Manisa Şehzadeler Belediyesi tarafından Sancaklıbozköy'de kurulmuş olan kiraz pazarına ürünlerini getiren çiftçiler,buradaki tüccarlara rahatça satış yapabiliyorlar.

 

"KENDİ REKORUMUZU KIRDIK"

Bu yıl erkenci çeşitlerde kendi rektorlerini kırdıklarını söyleyen Manisa Kiraz Üreticileri Birlik Başkanı Suhip Kocagöbek bu yıl Avrupa ve Rusya pazarının yanında Uzak Doğu'ya da ihracat yapacağını belirtirken " Biz normalde Nisan'ın 2. ve 3. haftası kirazımızı çıkarıyorduk.Ama bu sene kendi rekorumuzu kırdık.6 Nisan itibariyle ilk kirazımızı çıkardık.Aynı şekilde bu yıl rekoltemiz de çok daha güzel olacak.Kirazlar başta Avrupa,Rusya ve yeni olarak da Uzak Doğu'ya,Çin'e,Tayvan'a göndermeye başladıklarını söylüyor.Şu an 30 ile 50 lira arasında satışı gerçekleşiyor. İlk çıkardığımızda kilogramı 150 lira gibi bir temsili rakamla satışa sunulmuştu.Ama kirazlar çoğaldıkça fiyatları düşüreceğini belirtiyor.Sofralarda bir hafta,10 gün sonra 15-20 gibi bir fiyatla yer alacağını " diye konuştu.

Kiraz çeşitleriyle ilgili de bilgi veren Başkan üreticiler  Kocagöbek "Birçok erkenci çeşidine sahip olmakla birlikte ilçemiz, bir de patentli 0900 çeşidine sahip.O da güzel bir ürün diyor İhracata yönelik bir ürün olduğunu söylüyor.Bu seneki rekolte hedefimiz 120 bin ton" dedi.

 

"ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLDÜ"

Rekoltenin yüksek olması ile üreticinin  yüzünün güldüğünü söyleyen kiraz tüccarı Celil Görmez "Bu sene mahsul bol olduğunu açıklıyorlar.Fiyatların şimdilik yüksek gittiğini ama düşeceğini beklediklerini ifade ediyor.Çiftçimizin yüzü gülüyor.Afetsiz bir yıl geçiririz İnşaAllah.Avrupa'da doyar,Türkiye'de doyar" diye konuştu.

 

KİRAZ BAHÇELERİ HAREKETLİ

Öte yandan da çiftçilerin kiraz hasadı da sürüyor.Kiraz bahçelerinde hareketliliğin yaşandığı Manisa'da kiraz işçileri dallardaki kirazları özenle topladıktan sonra kirazları sepetlere doldurarak pazara gönderiyorlar.

Bu yıl mahsulden memnun olduklarını söyleyen kiraz üreticilerinden Ahmet Kabasakal "Allaha şükür kirazlarımız,mahsullerimiz güzel diyorlar.Allah afet vermezse güzel bir yıl geçireceklerini söylüyorlar.Salihli kirazlarımız,Napolyanlarımız geçen seneki mahsullere göre bu yıl daha kaliteli ürüne sahip olduklarını söylüyor.Hasat işlemleri 35-40 gün devam ediyor.Yağış olursa daha fazla süreceğini ifade ediyor. Hava şartlarına göre mahsulümüzü toplayacağız." ifadelerini kullandı.

Aykut Yeniçağ- İHA

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

 

1 Yorum

  1. Bir Manisa'lı olarak gurur duydum. Ülkemizden dış ülkelere yapılan her ihracat hem üreticiyi hem ülkemizi rahatlatır ve dış pazarda ismimiz olur.

Bir cevap yazın