Mandalinanın 10 Önemli Faydası

Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerden mandalina, başta C vitamini ile A B vitaminleri, kalsiyum, potasyum, demir, lif ve arfor içerir. Bu haliyle tam bir sağlık bombasıdır.

  • Mandalina bağışıklık sistemini güçlendirir…
  • Mandalina kanser riskini düşürür.
  • Mandalina iştah kontrolünü sağlar.
  • …ve yüksek kan basıncını önler.

Saydığımız mandalinanın bu yararları ile sofralarımızda düzenli olarak bulunması önem arz ediyor. Ancak mandalinanın faydalarından en etkili şekilde yararlanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. 

Mesela bunlardan biri ise,  mandalina bol gözenekli bir kabuğa sahip olduğu için diğer turunçgillere göre daha çabuk su kaybediyor. Bu nedenle mandalinayı aldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmeniz vücut yararlılığı açısından oldukça önemli.

Sizler için www.acikve.net olarak mandalinanın sağlığımız üzerindeki önemli yararlarını ve mandalina tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda bilgiler derledik…


Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçerdiği zengin C vitamini ve Havonoidler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yeni hücrelerin oluşumunu destekler

Mandalina B vitamini yönünden de oldukça zengindir. Bu nedenle mandalina vücutta DNA ve RNA oluşumunda görev alır ve yeni hücrelerin oluşmasını destekler.

Kansere kalkan olur

Mandalina folat içerir. Folat kansere yol açabilecek DNA değişikliklerini önler ve akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin gelişimini önlemede yardımcı olur.

İştah kontrolünü sağlar

Mandalinanın içerisinde çözünür lif olan pektin bulunur ve bu daha uzun süre tokluk sağlar. Yapılan çalismalara göre mandalina obezite sorunu olan kişilerde iştah kontrolüne katkıda bulunuyor. Bu nedenle mandalina kalori alımını azaltır diyebiliriz.

Yüksek kan basıncını önler

Mandalinanın içerdiği potasyum ile yüksek kan basıncını dengeler. Kalp krizi riskini azalttığı da yapılan çalismalar sonucunda ortaya konuldu.  Ayrıca mandalina içerdiği  flavonoidler sayesinde kolesterolün düşmesinde de etkili.

Kemik erimesine karşı etkilidir

Potasyum kemik sağlığı için de gereklidir. Mandalina içerdiği potasyum ve A vitamini sayesinde sağlıklı kemik gelişimime katkıda bulubur. Böylece kemik erimesini engeller.

Yaraların daha hızlı iyileşmesine katkı sağlar

C vitamini vücutta kollajen sentezi için önemlidir. Kollajen ise yaraların hızlı iyileşmesini sağlar. Mandalinada C Vitamini bolca bulunur.

Demirin emilimini artırır

Mandalinayı aslında özel kılan içerdiği C vitaminidir. C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demirin vücuttaki emilimini artırır.

Göz hastalıklarını geciktirebilir.

A vitamini göz sağlığı için de önemlir. Mandalinadaki A vitamini yeterli alındığı takdirde başta gece körlüğü olmak üzere,  katarakt oluşumunu da geciktirebilir.

Kan şekeri dalgalanmalarına karşı etkilidir

Mandalinadaki flavonoidler diyabete karşı etkilidir.  Flavonoidler hastalığa neden olan molekülleri nötralize eden antioksidanlar uygun porsiyon tüketildiğinde kan sekerindeki dalgalanmaları önler.

Not: (1 porsiyon, 2 küçük mandalinadır) 


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın