Malcolm X: Nebraska, Mekke, New York Üçgeninde Bir Yolculuk

Yaşadığı dönemde ABD'de egemen olan ırkçılığa karşı verdiği etkili mücadeleyle tüm dünyada kitlelerin büyük saygısını kazanan ünlü aktivistin suikasta kurban gitmesinin ardından 53 yıl geçti. Müslüman lider Malcolm X'in adı, Harlem'de bulunan bir bulvarda ve bir pazarda yaşamaya devam ediyor. "Natioan of İslam" üyesi üç kişinin cinayet suçundan mahküm edilmesine rağmen, suikastın arkasında hayatının son döneminde Malcolm X'ı sıkı takip altında tutan Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın olduğuna dair çok sayıda iddia da öne sürüldü. Malcolm X'in yazar, Alex Halay ile kaleme aldığı hayat hikayesi, 20. yüzyılın en önemli otobiyografilerinden birisi olarak gösteriliyor.

⚫1925: Asıl adı "Malcolm Little" olan Malcolm X, Earl Little adındaki bir vaizin oğlu olarak dünyaya geldi.

⚫1930: Henüz 5 yaşındayken babasını faili meçhul bir cinayete kurban verdi ve annesi akıl hastanesine kapatıldı.

⚫1946: Yoksulluk ve zorluklarla geçen çocukluğunun ardından, hırsızlıktan cezaevine girdi.

⚫1952: Cezaevinden çıkınca "Nation of Islam" (İslam Milleti) hareketine katıldı. O tarihten itibaren tanınması mümkün olmayan Afrikalı atalarının soyadını temsil etmesi nedeniyle X soyadını kullanmaya başladı.

⚫1964: Zaman içinde hareketin odak noktaları, kullandığı yöntemler ve dine bakış konularında Elijah Muhammed ile anlaşmazlığa düştü ve Nation of Islam hareketinden ayrıldı,

⚫1965: 21 şubat'ta Harlem'de konuşma yaparken silahla vurularak öldürüldü.

 

1 Yorum

  1. ABD'de siyahi vatandaş George Floyd'un ten renginden dolayı bir polis tarafından boğularak öldürülmesi ABD'nin hiç değişmediğini gosteriyor. Malcolm X 'in "ırkçilik ideolojik bir dusunce değil, aksine psikolojik bir hastaliktir." sözü aklimizdan hic çikmamali.

Bir cevap yazın