MAKYAJ KANSER YAPAR MI?

 

Mükemmel görünmeyi istemek çoğunlukla engel olamadığımız bir arzu. İnsanlık tarihi kaydedilmeye başlandığından beri hem kadınların hem de erkeklerin günün modasına ayak uydurmak için çeşitli ürünler kullandığını görüyoruz. İnternetten mahallenizdeki küçük markete , eczaneden büyük parfümeri mağazalarına kadar bugün her yerde makyaj malzemesi bulabiliyorsunuz. Yüzünüzde değiştirmek ya da denemek istediğiniz her şey için bir ürün mutlaka bulunuyor piyasada. Bu gösterişli paketlere sarılmış ürünlerin hedef kitlesiyle hep aynı: Daha iyi görünmek, dolayısıyla daha iyi hissetmek isteyen kadınlar. Şampuanlar saçınıza hacim veriyor, nemlendiriciler cildinizi yumuşatıyor, pudralar yüzünüze pürüzsüz bir görünüm veriyor… Kozmetik ürünlerin meydana getirdiği mucizelere hepimiz bayılıyoruz, peki onlar görüntümüzü güzelleştirirken, perde arkasında neler oluyor? Onları kullanırken cildinizin toksinlere maruz kalmadığına nasıl emin olabilirsiniz?

Kozmetik ürünlerinin kansere neden olabilecek içeriklere sahip olup olmadığı konusundaki tartışmalar son 10 yıldır sürüyor ve maalesef bu korkularımızın sağlam temelleri var. Sonuç olarak, yüzümüze ve vücudumuza sürdüğümüz şeyler cildimiz tarafından anında emiliyor ve hızla kan dolaşımına karışıyor. Öte yandan son zamanlarda piyasaya sürülen kozmetik ürünlerin birçoğunun ambalajında “Paraben yok” , ” Zararlı kimyasallar içermez” gibi ibareler görüyoruz. Peki, bunların ne anlama geldiğini gerçekten biliyor muyuz? Nedir bu zararlı kimyasallar? 1-7 Nisan Kanser Haftası’nda farkındalık oluşturmak ve kanserden korunmak için, kozmetik ürünlerinde karşımıza çıkabilen, araştırmacıları tedirgin eden en yaygın kanserojen içerikleri derledik. Bu içerikler hakkında bilinçlenmeniz, bundan sonra kozmetik alışverişine çıktığınızda elinize aldığınız ürünlerin etiketine bakarak sağlığınız için doğru tercihleri yapabilmenize olanak tanıyacak.

 

PARABENLER

Nerede bulunuyor?
Maskaradan cilt bakım kremlerine, sprey deodorantlardan diş macunlarına kadar neredeyse tüm ürünlerde bulunabiliyor.

Sağlığa zararları:

Kanserle olan açık ve net bağlantısından dolayı parabenler dünyanın birçok yerinde yavaş yavaş kullanımdan kaldırılıyor. Parabenlerin kanser dışında üreme veua gelişimsel toksisite, ekotoksikoloji, endokrin bozuklukları ve alerjilerle de bağlantısı bulunuyor.

Etikette neye bakmalı?

Proplyparaben, Isopropyparaben, Butylparaben, Isobutylparaben.

OTKİNOKSAT( OCTINOXATE )

Nerede bulunuyor?
Ruj ve ojelerde bulunuyor.

Sağlığa zararları:

Endokrin bozuklukları, kanser yayılması ve biyobirikimi, ekotoksikoloji, organ sistemi toksisitesi.

Etikette neye bakmalı?

Octinoxate, methoxcinnamate ( OMC ), parsol, persol ( MCX ), parsol ( MAX ), escalol, 2-ethylhexyl p- methoxycinnamate.

 

 

FORMALDEHİT ( FORMALDEHYDE ) VE DİĞERLERİ

Nerede bulunuyor?

Renkli kozmetikler, şampuanlar, düzleştiriciler, takma kirpik yapıştırıcısı ve ojelerde bulunuyor.

Sağlığa zararları: İsveç ve Japonya’da kullanımı yasaklanan formaldehit, kozmetik ürünlerin içinde bulunan koruyucular tarafından salınan, uluslararası olarak da kanserojen olarak tanımlanan yabancı bir madde. Ayrıca Avrupa’da yasaklanan toluen, güneş hassasiyetini artıran hidrokinen, üremeyle ilgili sorunlara yol açtığı bazı araştırmalarda kanıtlanan ftalat da yine formaldehitin türevi olan ve kaçınmanız gereken içeriklerden.

Etikette neye bakmalı?

Formaldehyde, quaternium-15, DMDM hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, sodium hydroxmethylglycinate, 2-bromo-2- nitropcropane-1, 3-diol ( bronopol ).

ETONOLAMİN ( ETHANOLAMİNE )

Nerede bulunuyor?

Eyeliner’lar, maskaralar, farlar, allıklar, makyaj bazları ve fondötenlerde.

Sağlığa zararları:

Sık ve uzun süreli kullanımda kanser riskini artırabiliyor, biyobirikime ve organ sistemi toksisitesine neden oluyor.

Etikette neye bakmalı?

Triethanolamine, diethanolamine, DEA, TEA, cocomide, TEA cocomide, MEA, DEA-cetyl phosphate, DEA, linoleamide MEA,lauramide DEA, oleamide DEA, stearamide MEA, TEA-lauryl sulfate.

 

KADMİYUM, KURŞUN VE DİĞER METALLER

Nerede bulunuyor?

Rujlar, farlar, allıklar, kapatıcı stick’ler ve fondötenlerde.

Sağlığa zararları:

Kodmiyum, göğüs kanseri biyopsilerinde bulunan ve kanser hücrelerinin laboratuvar ortamında çoğalmasına neden olduğu ispat edilen bir kanserojen. Kurşun ise pek çok vücut sürecine müdahale ediyor ve kalp, kemikler, bağırsaklar, böbrekler ve sinir sistemi dâhil olmak üzere pek çok organ ve dokuyu zehirliyor.

Etikette ne bakmalı?

Lead acetate chromium, thimerosal, hydrogenated, cettonseed oil, sodium, hexametaphosphate.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın