Mahmut Celâlettin Ökten Kimdir?

İmam Hatip neslinin manevi babası: Mahmut Celâlettin Ökten

Kendine ilme adayan, birçok öğrencinin hayatında önemli izler bırakan, hayatı boyunca İmam Hatip okullarının açılması için mücadele eden ve İmam Hatip okullarının bânisi sayılan Mahmut Celâlettin Ökten kurucusu olduğu  İstanbul İmam Hatip Lisesinin de ilk müdürü oldu. Tarih boyunca tüm İmam Hatip talebeleri, nam-ı diğer Celâl hocayı hayırla yâd etti ve etmeye de devam edecek.

Mahmut Celâlettin Ökten Kimdir?

■ 1882 yılında Trabzon'da doğdu.

■ 4 yaşında babası Salih Zihni Efendiyi, kısa bir süre sonra da annesi Güler hanımı kaybetti. Babaanesinin himayesinde hafızlığı yaptı ve ilk eğitimini yaptı.

■ 1911'de Darûlfünûn Edebiyat şubesinden mezun oldu ve İstanbul Sultanisi Arapça muallimliğine tayin edildi.

■ İstanbul'un çeşitli okullarında edebiyat, felsefe ve mantık dersleri vardı.

■ 1949 yılında İstanbul'da açılan İmam Hatip kursuna müdür ve öğretmen olarak atandı.

■ Bu kursların yeterli olmayacağına inanarak, orta dereceli okullar hâline getirilmesini talep etti. Dönemin Maarif Bakanı Tevfik İleri başta olmak üzere pek çok kişiyle görüşmeler yaptı, bu okulların ders müfredatı üzerine çalıştı. İmam Hatip okullarının müfredatına hem dini hem fen ilimlerinin konulması için büyük çaba harcadı. Mücadelesinin sonucunda, onun idealleri doğrultusunda İmam Hatip okullarının açılması kararı alındı.

■ 1951 yılında eğitim öğretime başlayan ilk İmam Hatip Okulu olan İstanbul İmam Hatip Okuluna kurucu müdür olarak atandı. Zor şartlarda İmam Hatip okullarının yaşaması ve gelişmesi için çalışan Ökten'in adı İmam Hatip okullarıyla özdeşleşti.

■ Ömrü boyunca ilim, irfan peşinde koşarak İmam Hatip okullarının açılması ve yaygınlaşması için mücadele eden Ökten, 21 Kasım 1961'de İstanbul'da vefat etti.

Mahmut Celâlettin Ökten Hocayı Rahmet ve minnetle yadediyoruz.

1 Yorum

  1. Hayatı gerçekten beni etkiledi bu tarz insanların çoğalması dileklerimle.

Bir cevap yazın