Madde bağımlılığı ve zararlı alışkanlıklar

Yeterince kendine güven geliştiremeyen gençler, sigara içmeyi büyümenin bir kanıt olarak görebilirler. Böylece onlar da yetişkin dünyasının bir parçası olduklarını düşünürler .Araştırmalar alkol ve sigaraya başlamasında en önemli etkinin, arkadaş gruplarını uyuma olduğunu göstermektedir. Bu yaşındaki gencin en korktuğu şey ise arkadaş gruplarının dışlanmak ve onlara uymadığından dolayı alay konusu edinmektir.

 

Bu nedenle sigaranın zararlarının olduğu bilinmesine karşı "bir gruba ait olmak" ya da büyüdüğünü kanıtlamak için sigaraya başlanır. Oysa yetişkinlerle olan tartışmalarda "bana güvenin". Ben büyüdüm. "İyi kötü kendim bilebilirim etki altında kalamam" gibi sözler çok söylenir. Arkadaşlarından ve çevresinden gelecek olan Sigarada alkol kullanması yönündeki baskılara "HAYIR" diyebilen bir genç, çocuklgu artık geride bırakmış , sağlıklı bir erişkin olma yoluna girmiş demektir. Zararlı olduğunu bilmesine karşın, bağımlılık yapan maddelerin kullanımı, içten gelen bir zorlama ile sürdürülür.

 

Bu tür alışkanlık yapan maddeler alınmadığından oluşan yoksunluk belirtileri giderek daha yoğun bir biçimde ortaya çıkar. Bu yoksunluk belirtileri huzursuzluk, kaygı duygusuna korkunç hayaller görmeye, ağrılı kasılmalara, bilinç kaybına kadar değişir .Bağımlılık yapan maddeler hem bedensel hem de Ruhsal olay yıkım yapar. Kullanımı güvenli bir madde yoktur. "Merak ettim ya da bir kez denemeden bir şey olmaz" düşünceler ile başlayan kullanımlar kişiye madde bağımlısı yapabilir .

Bu dönemde en yakın olan konulardan başına gelen ergenlik sivilcelerini artışından ve derinin sağlıksız görünümünden bir ölçüde sigara sorumludur. Ağız ve deride ki rahatsız edici kokular sararmış diş ve parmaklar , kendini kabul ettirmeye çalışan bir kişi için aslında çok olumsuz özelliklerdir.

BAĞIMLILIĞI ÖNLEMENİN TEK KOŞULU, BU TÜR MADDELERE "HAYIR" DİYEBİLME BECERİSİNİ VE KARARLILIĞINI GÖSTEREBİLMEKTİR.


Bir cevap yazın