LOS GLACİRES MİLLİ PARKI

 

Milli park ve ulusal rezervden oluşan 600.000 hektarlık bir alan düşünün. Ve bu alanın yaklaşık yarısını kaplayan buzullar, buzul gölleri ve dağlar... Yüksekliği 60 merte, genişliği 5 kilometre ve 60 kilometre boyunca uzanan devasa bir buzul kütlesi... Bu kütle, Büyük Okyanus'tan gelen bulutların And Dağları'na çok kuvvetli yağışlar bırakmasıyla sürekli büyümekte ve Argentino Gölü'ne doğru, günde yaklaşık 1 - 2 metre sürüklenmekte. Kütlenin uç noktalarında sürekli kırılmalar ve parçalanmalar olduğu için elbette çok fazla ilerleyemiyor. Ufak da olsa birkaç kırılmaya tanıklık ettiğimiz için çok şanslıydık; müthiş bir görüntü ve inanılmaz bir tabiat şöleni olduğunu söyleyebilirim. Güvenli mesafeyi koruyarak buzullara çok yaklaşmıştık ki, gök gürültüsünü andıran bir ses duyduk önce, sonra karşımızda ki buzdan duvara hafif kıpırdanmalar oldu. Ardından kütlenin bir bölümünde sanki dinamit patladı ve büyük buz kütleleri göle doğru savruldu... Müthişti.

Her 4 ila 10 yıl arasında çok daha büyük ve ciddi kırılmalar gerçekleşmekte. Küresel ısınma nedeniyle kırılmalar son yıllarda daha sık, belki bu gidişle hepten erimesi de kaçınılmaz olacak. Bugüne kadar büyüklük,metrekare, ve yükseklik olarak kaydedilen en büyük kırılmanın Manhattan kadar olduğu söylenmekte. Büyüleyici, bir o kadar da ürkütücü... Birkaç yılda bir gerçekleşen kırılmaları bilim insanları önceden öngörebildikleri için dünyaya duyuruyorlar. Gezginler, doğa sevdalıları ve fotoğraf severler bu heyecanlı olaya hazırlanma fırsatı yakalıyor.
Milli Park ve içinde ki uzun, geniş, ahşap yürüyüş platformları çok güzel düzenlenmiş. Buradan görüş açımıza giren buzul kütlesini seyretmeye doyamadım. Buzulun içinde ki oyukların derinlerine doğru oluşan yarıklarda buzun rengi beyaz, turkuaz ve maciden , bugüne kadar hiç görmediğim müthiş bir lacivert doğru bir renk yelpazesi sergiliyor. Anlatması güç, sadece büyüleyici ve inanılmaz diyebilirim.
Gerçekten de bu muhteşem güzellikleri anlatmak, kelimelere dökmek güç. Güney Amerika'ya yolunuz düşerse, Buzullar Patagonyası'nı mutlaka programınza almalısınız, büyüleneceksiniz.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın