Lezzetli Bir Siyah Çay Demlemenin 7 Püf Noktası

Çay Kelimesinin Kökeni

İyi bir çay için demleme önerileri vermeye geçmeden önce çay ile ilgili bir kaç bilgi paylaşmakta fayda var. Özellikle çay kelimesinin kökeni hakkında... Çay kelimesi köken olarak Çin Mandarin lehçesine dayanır. Mandarin lehçesinde çay'a, Ç'a ve Amoy lehçesinde ise çay'a T'e denilir. Batı dünyasında ise çayın ismi iki lehçede gördüğümüz haliyle de kullanılmaktadır. Mandarin lehçesindeki Ç'a Rusçaya (çai), Farsçaya (ça), Arapçaya (şay) ve Türkçeye ise (çay) olarak geçmiştir....  Avrupa'da ise Amoy lehçesi tercih edilmiştir; İngilizceye (tea), Fransızcaya (the), İspanyolcaya (te), Almancaya (tee) olarak yerleşmiştir.Çay kelimesin kökenine indiğimizde insanlığın benzer isimlerle Çay'ı telaffuz ettiğini görüyoruz. Kimbilir belki de bu çayın hep o aynı muhteşem tadını korumasını istediğimizden kaynaklanıyordur. Bu işi dil bilimcilere bıraktıktan sonra siyah çay demleme yöntemlerine geçebiliriz. Çay demlemenin herkes tarafından kabul görmüş belli başlı yöntemleri yoktur. Bu nedenle sizlerle işin uzmanları tarafından tavsiye edilen iyi bir çay demlemenin püf noktalarını yani Lezzetli Bir Siyah Çay Demlemenin Tüyolarını paylaşacağız...

İşte karşınızda lezzetli bir siyah çay keyfi için 7 tavsiye;

İlk bardak çay için, çayın demlenmesinden sonra 20 dakika beklenir ve öyle içilir... Aynı demlikten son çay ise en geç 1 saat sonra içilmesi gerekir.

Çay nasıl demlenmeli? Çayın kısık ateşte tercihen közde demlenmesi tavsiye edilir. Peki çay demlerken hangi demlik tercih edilmelidir? Demliğin cam, porselen ya da çelik olması sanılanın aksine sonucu fazla da  etkilemez. İyi bir çayın tadını; çayın kalitesi, demlenme zamanı ve suyun kireçli olup olmaması belirler... Tabii az da olsa porselen demlik ya da cam demlik ,çelik demliğe göre daha iyi sonuç verir. En azından vücuda çelik, alümimyum ve demir çaydanlıktan alınma ihtimali olan metali engeller.

Çayı demlerken kullanılan suyun temiz
ve kaliteli olmasına dikkat edilmeli demiştik. Biraz detaylandıralım istedik. Çay demlerken kullanılacak su nasıl olmalıdır? Musluk suyu yerine damacana ya da arıtılmış su kullanması gerekir. Çayı bekletilmiş ya da daha önceden kaynatılıp tekrar soğumuş suyla asla çay demlenmemelidir. Çünkü kaynayıp soğumuş su, daha az oksijen barındırdığından çayın aromasını ve doğal olarak tadını bozar.

Çay hangi bardakta içilmelidir? Çay ince belli sapsız cam bardakta tadını maksimum düzeyde verir. Öyleki dünyanın farklı yerlerinde bildiğimiz Türk üretimi olan ince belli çay bardakları bir çok gurme tarafından viski vb. gibi alkollü içkileri tatmak için kullanılır. Hatta viski bardağı olarak satışı yapılmaktadır. Ayrıca çayın tadını tam alabilmek için şekersiz, tatlandırıcısız tüketilmelidir.

Kuru çayın kalitesinin bozulmaması
için saklama koşulları da en az çayı demlemek kadar önemlidir. Peki o zaman çay nasıl saklanmalıdır? Çayın ambalajı açıldıktan sonra nemden iyi korunmalı, kapalı ısı ve güneş görmeyen bir kutuda saklanmalıdır. İyi işlenmiş bir siyah çay, vakumlu ambalajlarda ya da kapalı kutularda iki yıla kadar tazeliğini koruyabilmektedir.

Çaydanlıktaki su kaynatılırken içi boş demlik de çaydanlığın üzerinde ısıtılmalıdır. Su kaynama düzeyine ulaştığında oksijen kaybı başladığı için uzun süre kaynamış suyla çay demlenmemesi önerilir. Peki o zaman çay suyu ne kadar süre kaynatılmalıdır? Çay suyu en fazla 10 saniye kaynatılmalıdır. Su kaynadıktan sonra çaydanlık ateşten alınıp 3-4 dakika bekletilmeli ve suyun ısının düşmesini beklenmelidir. Çünkü kaynar su direkt demliğe boşaltılırsa çayın aroması kaybolur. Demlikteki ısı sabit tutulmalıdır. Bu öneriye göre ideal çay demleme süresi ne kadardır? İdeal  demleme süresi yaklaşık 15 dakikadır. 25-30 dakikadan sonra çay bayatlamaya başlar ve acılaşır.

Çaya süt ekleme gafletine düşenler için 🙂 light süt önerilir. Yağsız olmasına dikkat edilir. Limonlu çay sevenler için ise limonu çaya sıkmak yerine bardağın içine bırakılması tavsiyedir. 

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın