Lev Enzelnâ Arapça Okunuşu ve Türkçe Meali, Lev Enzelnâ Hakkında Hadis-i Şerifler ve Havâs

Haşr Sûresi 21-22-23-24 Ayetler

Lev Enzelnâ Arapça Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim

لَوْ اَنْزَلْنَا هٰذَا الْقُرْاٰنَ عَلٰى جَبَلٍ لَرَاَيْتَهُ خَاشِعاً مُتَصَدِّعاً مِنْ خَشْيَةِ اللّٰهِۜ وَتِلْكَ الْاَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ
﴿٢١﴾

هُوَ اللّٰهُ الَّذ۪ي لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِۚ هُوَ الرَّحْمٰنُ الرَّح۪يمُ
﴿٢٢﴾

هُوَ اللّٰهُ الَّذ۪ي لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَۚ اَلْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلَامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَز۪يزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُۜ سُبْحَانَ اللّٰهِ عَمَّا يُشْرِكُونَ
﴿٢٣﴾

هُوَ اللّٰهُ الْخَالِقُ الْبَارِئُ الْمُصَوِّرُ لَهُ الْاَسْمَٓاءُ الْحُسْنٰىۜ يُسَبِّـحُ لَهُ مَا فِي السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِۚ وَهُوَ الْعَز۪يزُ الْحَك۪يمُ
﴿٢٤﴾

Haşr Sûresi 21-22-23-24 Ayetler Türkçe Meâli

Bismillahirrahmanirrahim

(Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla)

"Şayet biz bu Kur'an'ı bir dağın üzerine indirmiş olsaydık, oni Allah korkusundan titremiş ve paramparça olmuş görürdün. İşte bu misalleri insanlar düşünsünler diye veriyoruz."
Haşr-21

"O, kendisinden başka ilâh olmayan Allah'tır; duyular ve akılla idrak edilemeyeni de edileni de bilir. O rahmândır, rahîmdir."
Haşr-22

"O, kendisinden başka ilâh olmayan Allah’tır; egemenliğin mutlak sahibidir, her türlü eksiklikten uzaktır, esenlik verendir, güven sağlayan ve kendisine güvenilendir, görüp gözeten ve yönetendir, üstündür, iradesine sınır yoktur, büyüklükte eşi olmayandır. Allah onların yakıştırdıkları ortaklardan tamamıyla münezzehtir."
Haşr-23

"O, takdir ettiği gibi yaratan, örneği olmadan canlıları var eden, biçim ve özellik veren Allah’tır. En güzel isimler O’nundur. Göklerdekiler ve yerdekiler hep O’nu tesbih ederler. O azîzdir, hakîmdir."
Haşr-24

Lev Enzelnâ Hakkında Hadis-i Şerifler

Resûlüllâh (Sallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Her kim, sabahladığında üç kere:

'(Allah'u Te'âlânın rahmetinden) kovulmuş şeytanın şerrinden, (hakkıyla) işiten ve (her şeyi) bilen Allah'u Teâlâ'ya sığınırım.' dedikten sonra Haşr Sûresi'nin sonundan üç (bir rivayet dört) âyet-i (kerîmey)i okursa, Allah'u Teâlâ o kişiye akşama kadar kendisine duâ eden ( ve ins-ü cin şeytanlarının onun etrâfından kovalayan) yetmiş bin melek görevlendirir.

Bu kişi o gün içerisinde ölürse, şehîd olarak ölür.

Akşamladığında bunları okuyana da aynı derece vardır.(Dünyada cenâzesinin yıkanıp kefenlenmesi bakımından şehîd muâmelesi görmese de âhirette şehitler arasında haşrolur.)"

"Her kim, gece ve gündüz Haşr Sûresi'nin sonunu okur da o gününde veyâ gecesinde ölürse, muhakkak cenneti (kendisine) vâcib etmiş olur."

Lev Enzelnâ Okumak Şifâya Vesiledir

İbni Mes'ud ve Ali r.a'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasûlüllâh (Sallahu Aleyhi ve Sellem) Lev enzelnâ hâz'el-Kur'âne alâ cebelin'den sûrenin sonuna kadar ki (âyet-i kerime)ler hakkında şöyle buyurmuştur:

"Bunlar baş ağrısının rukyesidir (ilacıdır)."

Abdullah İbni Mes'ud r.a şöyle anlatmıştır:

"Bir kere ben Rasûlüllâh (Sallahu Aleyhi ve Sellem) Lev enzelnâ hâz'el-Kur'âne alâ cebelin' âyetine ulaşınca bana 'Elini başının üzerine koy, zîrâ şüphesiz Cibrîl bunu bana indirince 'Elini başının üzerine koy, zîrâ muhakkak bu, ölüm hariç her hastalıktan şifâdır.' buyurdu."

Lev Enzelnâ Hakkında Bâzı Havâs

Şifâ İçin Lev Enzelnâ Okumak ve Yazmak

1) Bu âyeti kerîmeler vücutta ağrı ve sancı olan bir yer üzerine abdestli bir vaziyette okunursa, Allah'u Teâlâ'nın izniyle o ağrı geçer.

2) Bâzı ulemadan nakledildiğine göre; bu âyet-i kerîmeler ölüm hariç her derde devâdır.

İsm-i Âzam Haşr Sûresi'nin Sonundadır

"Dostum Ebu'l-Kâsım; Rasûlüllâh (Sallahu Aleyhi ve Sellem)e Allah'ın en büyük isminden (İsm-i Âzam'dan) sorduğumda 'Ey Ebû Hureyre! Haşr Sûresi'nin sonununu çok oku.' buyurdu. Kendisine (sorumu) iâde ettim, o da bana (cevâbını) tekrâr etti. Sonra yine (suâlimi) tekrarladım (aynı şekilde) o da (cevabını) iâde etti."

Selam ve Dua ile Kalın...

 

Bir cevap yazın