LEONARDO DA VINCI

Öne Çıkan Nitelikleri

 

 

Babası Noter, annesi bir çiftçinin kızı olan Leonardo 15 Nisan 1452 yılında Vinci kasabasında dünyaya geldi. Birçok yönüyle üstün bir kişiliğe ve üstün bir zekaya sahip olan, Evrensel Rönesans adamı sıfatını alan ve çok kolay olmayan bu sıfatı almayı başarmış ve birçok araştırmacının hayatını araştırdığında ideal insan olarak nitelendirdiği bir kişi.

Da Vinci müthiş şekilde sanat yeteneği olan, gözlemleri kuvvetli, çok fazla meraklı , merakını gidermek için çok fazla soru soran, sorularla birlikte öğrenmeyi amaçlayan ve hiçbir zaman da soru sormaktan yorulmayan bir insandı. Farklı düşüncelere, farklı olaylara açık olan, tecrübelere açık olan bir insandı. Tecrübeler iyi de olsa kötü de olsa insanlara bir şeyler eklediğinin farkında olduğundan dolayı önem veriyordu.

Da Vinci çok üstün yetenekli bir insan olduğundan dolayı İtalyan ressam, tarihçi ve yazar Vasari, "her açıdan çok güçlü, cömert, krallara yakışır bir ruha, limitsiz zarafeti ve benzersiz bir düşünce derinliğine sahip" bir insan olarak nitelemiştir. Bilim adamının " her şeyin birbirine bağlı olduğu" görüşü vardı. Bu görüşü sayesinde becerilerinin daha çok gelişmesini sağlıyor ve kendini güçlenmeye odaklıyordu.

Uyku ve Beslenme

Ömrüne 20 yıl daha ekleyebileceğini düşünüp, bir hesaplama yapan Da Vinci her dört saatte bir 15 20 dakika uyuyordu. Günde bir buçuk iki saat uyuyan ve bunu da açık havada yapan Da Vinci böylelikle daha uzun süre yaşayabileceğine inanıyordu. Aynı zamanda vejetaryen olan bilim insanı, sağlığına çok dikkat ediyordu.

 

Fiziksel Aktiviteler

Sportif, güçlü, dinamik, sağlıklı bir görünüşe sahip olan Leonardo yürüyüş yapmayı ve düzenli egzersiz yapmayı seven, sağlıklı bir insandı. Vasari, herşeyin sınırını zorladığı gibi vücudununda sınırlarını zorlamayı seven biri olduğunu söylemiştir.

Leonardo'nun Ünlü Defterleri

Normalde solak bir insan olan, ama sağ elinide kullandığı anlaşılan Leonardo, sürekli yanında taşıdığı not defterlerine masallar, espriler, insanlar ve çevre hakkında gözlemleri, fikirleri, maddi durumuna dair notlar, mektuplar, yaşamış olduğu kendi içindeki sorunları, bilimsel çalışmaları, çizimleri ve bunun gibi birçok şey bu not defterlerinin İçinde barındırdığı, hatta felsefi ve kehanet içeren notlarının olduğu da bilinmekte.

Dönüm Noktası

Ülkenin en zengin ailelerinden biri olan Medici ailesinin yanında hizmetlerine bakmak amaçlı çalışmaya başladı. Bunun sebebi ise Floransa bu ailenin yöneticisiydi. Bundan dolayı Da Vinci de Floransa'nın yanında çıraklık yapıp eğitim aldığı için, bu ailenin yanında yaşamaya başladı. Ve bu sayede de çok geniş büyük kitaplara sahip olan ailenin, kitaplığını kullanarak bilimini artırdı. 20 yaşına kadar birçok yerde çalışan Da Vinci, Verrocchio'nun yanında geçirdiği yıllarda kimya, metalurji, mekanik, anatomi, marangozluk gibi birçok alanda çıraklık yaparak eğitim almış ve bilgisini artırmış oldu. Dönüm noktasında etkili olan, Floransalı ünlü ressam ve heykeltıraş Verrocchio'nun çıraklığına kabul etmesi olmuştur.

Farklı Görebilme, Bağımsız Düşünebilme

Tüm duyulara önem veren ve önem verilmesi gerektiğini söyleyen bir insandı. Örneğin koklamayı, tatmayı, duymayı, dokunmayı, bunların hepsinin önemli duyular olduğunu, insanın hissetmesi gerektiğini savunan,bir insandı. Kendisini 'deneyime adanmış bir öğrenci' olarak tanımlıyan ve kendini sürekli sorgulayan muhteşem bir zihne sahip biriydi. "Sırrın nedir? "diye soranlara görmeyi bilmek diye cevap verirdi. İtalyanca'da duman anlamına gelen" sfumato "tekniğini kullanıyor ve sisin içine dalabilmek anlamlarında kullanıyordu. Ayrıca da şunu belirtiyordu" belirsizlikleri kucaklayamadıkça eserlerimizin potansiyellerini doruklarına ulaştırmayız. Bu tekniği sanatında çok fazla kullanıyordu.

 

RESSAM, HEYKELTRAŞ, MUCİT, MÜHENDİS, MİMAR, MATEMATİKÇİ, BİYOLOG, CERRAH

Ne Yaptı?

Gelmiş geçmiş tüm zamanların en iyi ressamlarından biri olmasının yanı sıra çok iyide bir bilim adamıdır. Bilim ve sanatın arasında köprü kurmuştur. Günlükleri ve bilimsel çalışmalarının yer aldığı not defterlerinin (toplam 13 bin sayfa) haricinde 600 sayfalık anatomi çalışmalarını da bilime ve sanata hediye etmiştir.

"Dünya'nın Dört Büyük Kuvveti" dediği hareket, ağırlık, güç ve vuruş (perküsyon) üzerinde çalışmış. Bu dört kuvveti içeren bir düşünce üretmiştir.

Paraşüt, helikopter, tank, dalgıç kıyafeti, akıllı şehir ve robot da dahil olmak üzere birçok icada imza atmıştır.

HANGİ DAHİLERDEN ETKİLENDİ

Antik Yunan Dahileri (Platon, Aristo, Pisagor, Harektlitos, Philo ve daha niceleri. Andrea del Verrocchio, El-Cezeri, Vitruvius, Lorenzo di Credi, İskenderiyeli Hypatia.

UZMANLIK ALANLARI

Sanat, Felsefe, Astronomi, Mimari, Mühendislik, Matematik, Anatomi,Müzik, Bitki Bilimi, Jeoloji, Kartografya, Edebiyat, Tarih, Aerodinamik, Hidrodinamik, Paleontoloji, Biyomekanik.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın