Lee Tolstoy'un alternatif eğitim modeli: İasnaia Poliana Okulu

Leo Tolstoy, kurduğu 'İasnaia Poliana' okulunda kendi başına disiplinsiz ve cezasız bir eğitim modeli oluşturmak için uğraştı.

Tolstoy; eğitime, teorik eserleriyle, yaptığı öğretmenlikle ve yazdığı okul kitaplarıyla yararlı olmaya çalıştı. Tolstoy halkın içine düştüğü sefaletten yani yoksul yaşamdan onları kurtarnak için İasnaia Poliana Köyü'nde bir okul kurdu. İasnaia Poliana okulunda Tolstoy, köylü çocukları tamamen serbest bıraktı ve bireysel özgürlüğü esas alan öğretim yaklaşımıyla "eğitimde okulların değil hayatın önemli olduğu" anlayışını yerleştirmeye gayret etti.


Tolstoy zorlayıcı yöntemler uygulatmadı ve öğrencilerin kendi yöntemlerini yani kendilerini keşfederek öğrenmesine önayak oldu. Okulu terk etmek ve tekrar kaydolmak tamamen serbestti. Sınavlar yoktu. Tolstoy'a göre eğitimin işi, çocuklara az şey öğretmek ve temelde tüm insanların eşit olduğunu fark ettirmekti.

Tolstoy, eğitim öğretim anlayışını kökten sorguladı. Eğitim yerine kültür kavramını koydu ve eğitim kültür arasındaki farkı zorlama olarak belirtti. Öğrenme; eğitim değil, kültür süreci olmalıydı. Tolstoy; düşüncelerini yaymak için çıkardığı "yasnaya polyana" ismini taşıyam dergide, 'Eğitimde tek bir ölçüt olduğunu kabul edelim: özgürlük!' İfadelerini kullanıyordu.


Tolstoy'un çocukların ihtiyacının temel alan bu liberter yaklaşımı, 20. yüzyılda 'özgür okullar' kavramının gelişmesini ve bu tip okulların yayılmasında da büyük ölçüde etkili oldu.


1 Yorum

  1. İasnaia Poliana Okulu disiplinsiz ve cezasız olmakla meşhurdu. Yazınızda belirttiğiniz gibi hariak bir okul. Yazı bilgilendirmesi için çok teşekkürler

Bir cevap yazın