Lastik Evrimi Gerçekleşiyor: UPTİS LASTİK

Lastik teknolojisi gelişiyor ve bununla birlikte çevere duyarlı, daha az gürültü çıkaran, daha dayanıklı ürünler piyasaya sürülüyor. Bu dönüşüm ise en çok otomotiv sektörünü ilgilendiriyor. Yeni çıkan otomobillerde lastik trendi daha ince, yüksek ve dayanıklı lastikler...

Peki bu dönüşüm esnasında ortaya çıkan ve dev otomobil şirketlerinin desteğini alan Uptis lastikler nedir?

Otomobil lastiği dönüşürken yeni terimler de ortaya çıkıyor. Uptis de bunlardan biri. Unique Puncture-proof Tire System kelimelerinden türetilen UPTIS terimi sorun çıkarmayan, benzersiz lastik sistemi olarak ifade edebiliriz. Sistem, iki evrimi birden barındırıyor. ilki, hava kullanmıyor. İkincisi ise lastik-jant ikilisi yerine tek bir birleşik unsurdan oluşuyor. Yani Tire (lastik) ve Wheel (jant) yerine "Tweel" denilebilir.

Michelin, General Motors ile birlikte geliştirdiği geleceğin lastik teknolojisi, 2024'ten itibaren otomobillere uygulanacak. Bu havasız lastik türü öncelikle ticari araçlar ve iş makinelerinde kullanılacak. Öncelikle buralarda kullanılmasının nedeniyse bu tür araçlarda yönlendirme kuvveti ve hız konuları pek önem arz etmemesi. Michelin, rakibi konumunda olan diğer bir lastik firması Goodyear da kısa bir süre önce hava yerine lameller kullanan bir lastik tanıtımı yapmıştı.

İş makinelerinde kullanılan havasız lastik


Havasız lastikler, reçineye batırılmış cam elyafından üretiliyor. Bu teknik lastiği, hava basıncına ihtiyaç olmayacak kadar güçlendiriyor. Ayrıca daha esnek, hafif ve konforlu... Çünkü yeni lastik sistemi Uptis sayesinde darbe emme kabiliyeti, yuvarlanma konforu ve ses seviyesi de azaltılabiliyor. Bu durum hem çevrenin hem de sürücünün istediği harika bir şey değil mi?

Bu lastiklerin şu anki gelişme seviyesi, araçların
süspansiyonlarının yeni lastiğe göre değiştirilmesine de gerek bırakmıyor. Sürüş sırasında herhangi bir lastik patlaması oluşmayacağından stepne, kriko gibi araçlara da gerek duyulmuyır. Böylece lastik tamir sektörünü de bir değişim bekliyor.

Uçan Otomobiller İçin Geliştirilebilir

Michelin ve GM'in bu konuda yaptıkları açıklamaya göre yeni lastik UPTIS daha az hammadde ile üretilebiliyor. Üstelik tamamının geri dönüşüme kazandırılması mümkün. Rakipleri Goodyear ise biraz daha olaya bilim kurgu ve geleceğe dönük bakıyor. İlerde üretilecek, uçabilen otonom araçlar için bu lastiklerin 90 derece yana dönerek pervane olarak da görev yapabileceğini öngörüyor.

Bir cevap yazın