Küsûf (Güneş Tutulması) Namazı Nedir? Küsûf Namazı Nasıl Kılınır?

Küsûf (Güneş Tutulması) Namazı

Küsûf Namazı Nasıl Kılınır?

Güneş tutulduğu vakitte imam ezan ve kamet getirmeden cemaate iki rekat namaz kıldırmakla beraberinde namaz sonrasında cemaati ile birlikte kıbleye yönelerek dua eder ve cemaatte o yapılan duaya amin derler. İmam olmadığı zamanlarda bu namaz evde tek başına da kılınabilir. Bu namazı camide kılmak daha faziletli olur.

Hiçbir kimsenin doğmasından ya da ölmesinden ötürü güneş ile ay tutulmayacağını Peygamber Efendimiz s.a.v beyan etmiştir.

Peygamber Efendimiz s.a.v oğlu İbrahim 1.5 yaşındayken ölünce onun öldüğü günde güneş tutulmasi gerçekleşmişti bunu gören insanlar bu küçük çocuğun ölümünden ötürü güneşin tutulduğunu inanmışlardı. Bu olay üzerine

Peygamber Efendimiz s.a.v şöyle buyurmuştur:

"Güneş ile ay bir kimsenin ne ölümünden, ne de hayata kavuşmasından dolayı asla tutulmazlar. Bunların tutulduğunu gördüğünüz zaman namaz kılın, Yüce Allah'a dua edin."

Buyurarak başka bir hadisinde de şöyle buyurmaktadır:

"Bunlar Yüce Allah'ın alâmetlerinden iki nişandır."

Buyurarak güneş ve ay tutulmasını en güzel şekilde insanlara ifade etmiştir.

Güneş ya da Ay tutulması gerçekleşirken bir güzel abdest alıp Allah rızası için iki rek'at namaz kılarak yüce Allah'a dua edip bütün kötülüklerden belalardan musibetlerden fitne ficurdan zalimin zulmünden Allah'a sığınmalıyız. Tevbe istiğfarla, salavatla, Allah'ın adını anarak ona her halimize ve ahvalemize 'Elhamdülillah' ve 'Ya Hamid' ismiyle ona olan ve bize verdiği herşey için şükrümüzü eda etmeliyiz.

Namaz Hakkında Bir Hadisi Şerif:

"Kıyamet gününde kulun ilk hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şeyi noksan çıkarsa, Azîz ve Celîl olan Rabbi: 'Kulumun nâfile namazları var mı, bakınız?' der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir."
(Tirmizî, Mevâkît 188.)

Ahirette ilk sorgu namazdandır. Nafile namazlarımızı günlük kılmaya çalışalım ki yarın ahiretteki sorguda eksik olan farz namazlarımızı tamamlasın. Nafile namazlarımızı kılarak ahiretteki yerimizi bu dünyada iken inşaa edelim İnşaallah.

Sözümü şu hadisle sonlandıralım:

"Namaz dinin direğidir"

Rabbim namazsız gönüllere şifa versin. Bizleri de son nefesimize kadar namazdan ayırmasın İnşaallah.

"Ve Hüve Alâ Külli Şey’in Kâdîr."
Mülk-1

Mülk-1. Ayet Meali:

"O, herşeye gücü yetendir."

Selam ve Dua ile Kalın...

 

Bir cevap yazın