Kuşkonmaz Nedir? Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmaz Nedir?

Zambakgiller ( Liliaceae) familyasının, Asparagus cinsini oluşturan 300 kadar türün ortak adı. Sibirya'dan Afrika'nın güney kesimlerine kadar uzanan bölgelere yayılmış bu türlerden bazıları ekonomik açıdan önemlidir. Bunların başında sebze olarak yenen Asparagus officinalis gelir; ayrıca bazı Afrika türleri güzel görünümleri nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilir.Dik olarak büyüyen ya da tırmanıcı özellik gösteren kuşkonmazlar köksapları olan bitkilerdir. Köksaplardan çıkan sürgünler dallanarak, çoğu kez yaprak sanılan iğnemsi kısa sürgünlere ayrılır. Oysa gerçek yapraklar küçük pulcuklar halinde sürgünler üzerinde yer alır. Bu nedenle de yaprakların işlevini kısa sürgünler üstlenmiştir.

İlkbahar döneminde küçük, yeşilimsi sarı çiçekler açan bu bitkilerin olgunlukta kırmızıya dönen yuvarlak, etli meyveleri vardır.

Kuşkonmaz Faydaları

Nelerdir?

Dünyanın ılıman ve astropik bölgelerinde tarımı yapılan A. officinalis'in sebze olarak yenen bölümü toprak yüzeyine çıkmamış beyaz etli sürgünleridir. Tohum ya da çeltikle çoğaltılan bu bitki en iyi organik maddelerce zengin, hafif killi ve kumlu, derin, gevşek topraklarda yetişir. Açılan çukurlar içine yerleştirilerek üzerleri kapanan fideler ya da çeltikler genellikle ekimden üç yıl sonra hasat edilmeye başlanır; sürgünlerin kesilme dönemi iklime ve tarlanın yaşına bağlı olarak 2-12 hafta arasında değişir. Uygun iklim koşullarında ve iyi bir bakım yapıldığında bir kuşkonmaz tarlasından 10-15 yıl ya da daha uzun süre ürün elde edilebilir.

Ayrıca idrar söktürücü ve kum düşürücü olarak da kullanılır.

Kalbi korur. Kalbdeki rahatsızlara çok faydası olan bir bitkidir. Kalbe en iyi gelen besinler arasındadır. Kalp ile ilgili tüm sıkıntılarınızda kuşkonmazı rahatlıkla tüketebileceğiniz bir sebze türü arasında yer alır.

Kuşkonmaz vitamin açısından zengindir. Bir tarım bitkisi sebze çeşidi olarak evlerimizde kullanabiliriz. Aynı zamanda birçok rahatsızlara iyi geldiğini göz önünde bulundurarak kuşkonmazı ara ara tüketerek sağlıklı yaşam kalitesini arttıralım...

Vitamince zengin bir ürün olan kuşkonmaz B1, B2, A ve C vitaminleri yanı sıra protein, şeker, yağ, ve çeşitli minarelleri de içerir.

Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır?

Kuşkonmaz taze ya da konserve yapılarak tüketilir; taze olarak genellikle pişirilerek, kimi zaman da salatalara katılarak yenir.

Önde gelen kuşkonmaz üreticileri Fransa, İtalya ve ABD'dir. Türkiye'de ise ticari olarak yalnızca Balıkesir yöresinde oldukça düşük miktarlarda (yılda 10 ton dolayında) üretilmektedir.

Süs Bitkisi Kuşkonmaz

İnce ve zarif yapraklarından ötürü evlerde süs bitkisi olarak yetiştirilen, ayrıca çiçek düzenlemelerinde ve buketlerde yeşillik olarak yararlanılan kuşkonmaz türleri de vardır; bunların arasında başlıca tül kuşkonmaz
(A. plumosus), batıcı kuşkonmaz (A. sprengeri) ve A. asparagoides sayılabilir.

Kaynak : Ana Britannica
Bir cevap yazın