Kuşburnu Çayı

Gülgiller familyasından olan kuşburnu Avrupa, Kuzeybatı Afrika ve Batı Asya da yetişen çalı görünümlü bir bitkidir. Çok güzel kokulu beyaz çiçekler açar. Çiçeklerini açtıktan sonra yapraklarını döker ve meyveleri ortaya çıkar. Sonbahar aylarında olgunlaşır. Koyu kırmızı renkte olan meyveleri ovaldir. Etli bir kabuğu ve içinde tüylü sert sarımtırak beyaz tohumları bulunur. Kuşburnu bitkisinin boyu 3-4 metreye kadar uzayabilir. Eylül ve Ekim aylarında toplanan meyveleri, güneşli, kuru ve havadar yerlerde iyice yıkandıktan sonra kurutulur. Türkiye'nin Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgesinde daha çok, Ege ve İç Anadolu Bölgesi'nde ise seyrek olarak yetişir. Kuşburnu bitkisi C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesi olarak bilinir. İçeriğinde bulunan zengin C vitamini dışında, A, B1, B2, E ve K vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, mangan, sodyum, bakır ve çinko gibi değerli mineraller bulunur. Oldukça yararlı etkileri olan kuşburnu, yaban gülü, itburnu, gül elması gibi isimlerle de bilinir. Kuşburnu bitkisi birçok farklı farklı şekilde kullanılabilir. Dalından toplanıp yıkanıp taze olarak yenileceği gibi, kurutularak da tüketilir. Bitki çayları ve reçelleri yapılır.

Kuşburnu Bitkisi Nasıl Kurutulur?

Kuşburnu çayınızı hazırlarken kendi kuruttuğunuz meyveleri kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle meyvelerin çiçeklerini ve saplarını temizlemelisiniz. Ardından meyveleri 2-3 parçaya bölerek kurumaya bırakabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, meyveleri direkt güneş ışığına koymamak. Kuşburnu bitkisini gölgede kurutarak renklerini korumasını sağlayabilirsiniz.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir? 

Kuşburnu çayını hazırlamak için sizlere gerekli olan sadece su ve 2 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş kuşburnu meyvesidir. Aktardan aldığınız kurutulmuş kuşburnu bitkisini sıcak suda kaynatın ve yaklaşık 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Hepsi bu kadar. Kuşburnu çayınız hazır. 🙂

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir? 

🔵 Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

🔵 Eklem ağrılarının dindirilmesinde etkilidir.

🔵 Grip ve soğuk algınlığı konusunda bağışıklık sistemini destekleyici bir üründür.

🔵 Vücutta meydana gelen kireçlenmelerde etkilidir.

🔵 Önemli bir C vitamini kaynağıdır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın