Kültür, Sanat ve Edebiyat dünyasının yeni çiçeği: RAHLE

Kültür & Sanat dünyasında gelincik çiçeği logolu yeni bir web sitesi filizlendi. Önceliği edebiyat, kültür ve sanat olan rahle isimli bu web sitesinin ilk içerikleri de açmaya başladı. www.rahle.net ‘i incelerken ilk izlenimimiz oldukça olumlu. Sadece edebiyat, kültür ve sanat ile sınırlı kalacağını düşünmüyoruz. Rahle kelimesinin sözlük anlamı, ‘’Üzerinde kitap okunan, yazı yazılan bazıları açılıp kapanan alçak, küçük masa’’ demek. O halde adından da anlaşılacağı üzere rahlenet bir eğitim masası olacak bizlere. Öyle ki yöneticileriyle görüştüğümüzde bilimle, arkeolojiyle, tarihle bezeli çok sayıda doğru bilgiyi de ismi gibi kulağa hoş gelen bir dille bize anlatacaklarını söylediler. Kısaca rahleitedrisinden geçeceğiz.

Minimalist tasarımının yanında kullanıcı dostu da olan bir site tasarımına sahip. İslami sanatların bir parçası olan Hilye üzerine yazdıkları Hz. Muhammed (S.A.V.)’in sözcüklerle resmini çizmek: Hilye-i Şerif makalesi sarih anlatım tarzıyla bizim oldukça hoşumuza gitti. Ayrıca peygamberlerin hayatı kategorisiyle de detaylı, doğru ve üzerine ince ince çalışılmış makaleler sunmuşlar bizlere. Buradan da anlaşılacağı üzere rahle tarihin alt kategorilerine de inecek sanatı tüm yönleri ve dallarıyla bize aktaracak, yeni bir bakış açısı kazandıracak.

Rahle sözcüğünün anlamı konusunda üzerinde sadece okunan değil yazılan da bir masa olduğunu söylemiştik. İleriki aşamalarda iyi bir süzgeçten geçirerek yazar alımları yapılacağının böylece okuyucunun inceleme, deneme, öykü ya da köşe yazıları paylaşabileceği bir platforma da dönüşeceğinin duyumunu aldık. Belki de yazın hayatına yeni yazarları, eleştirmenleri kazandıracak.

Siz de şimdiden rahle.net ‘i @rahlenet Instagram, @rahlenett Pinterest, @netrahle Tiwtter ve @rahle Yaay sosyal medya hesaplarından takip ederek yerinizi alabilirsiniz. Ayrıca @rahlenet Telegram kanalı da abone olabilirsiniz.

Bir cevap yazın