KULAKTA SIVI BİRİKMESİ NEDEN OLUR ? TEDAVİSİ NEDİR ?

 

Çocuğunuz televizyonun sesini çok açıyor ya da yakından izliyor, ona seslendiğinizde birkaç defa tekrarlatıyor ve derslerindeki başarısı giderek azalıyorsa vakit kaybetmeden uzman bir kulak burun boğaz doktoruna danışın.  Kulakta sıvı birikmesinin özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durum olduğunu belirten KBB hastalıkları uzmanları tedavi edilmemesi durumunda ciddi kalıcı sonuçlar doğuracağını belirtti.

KBB Cerrahi Uzmanları, gece ağzı açık uyuyan, sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren,burun tıkanıklığı ya da horlama gibi problemleri olan çocuklarda kulakta sıvı birikmesi ne rastladıklarını belirterek bu durumun aileler tarafından hafife alınmaması gerektiğini dile getirdi.

NASIL OLUŞUR, TEDAVİSİ NEDİR?

Hastalığın çocuklarda yaygın olarak görüldüğünü belirten uzmanlar,orta kulak ve burun ile irtibat halinde bulunan boşlukların iltihabı sonucunda gelişen,genel ve lokal enfeksiyon belirti ve bulguları olmadan sağlam kulak zarı arkasındaki sıvı toplanması ile karakterize bir orta kulak iltihabı tipidir dedi. İşitme kaybının ilerlemesi adına en kısa zamanda tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen doktorlar, tedavide ilk adım bünyesel risk faktörlerinin belirlenmesidir.

Bunlar yaş, kronik üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığı,geniz eti alerjisi, yüz gelişim anomalileri ve bağışıklık sistemi bozukluklarındandır. Başta mevsim olmak üzere çevresel risk faktörleri de tedavi planında önemli rol oynarlar. Kulakta sıvı birikmesi genellikle nezle gibi bir viral üst solunum yolu takiben meydana gelebilmektedir. Orta kulak iltihabı olan bir çocukta kulak arasındaki sıvı %40 olasılıkla 1 ay, yüzde 10 olasılıkla 3 çay ve daha uzun süre kalmaktadır"diye konuştu.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın