Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir?

Kulak çınlaması nedenleri arasında Tinnitusa neden olabilecek birçok faktör ve koşul vardır. Bunlar şöyledir:

Yaşlanma: İnsanlar yaşlandıkça, yaşları nedeniyle işitme kaybı riski arttıkça işitme sorunları artar. Bu işitme kaybı tipi yaşlılıkta sağırlık olarak bilinir (Presbitus).

Kulak Balmumu: Temizlemeden kulakta uzun süre balmumu birikmesi, işitme kaybına veya kulak zarı hasarına neden olabilir ve buda kendi başına kulak çınlaması nedeni olabilir. Balmumunun özellikleri ise mikrop ve toz toplar, bakteri üremesini yavaşlatır. Kulak kanalının korunmasındaki rolü nedeniyle önemli olduğu belirtilmelidir.

Orta Kulak Kemiklerindeki Değişiklikler: Bazı insanlar kulak kemikleri üzerinde anormal büyüme gösterir ve bu da kulak çınlaması dahil çeşitli işitme sorunlarına neden olabilir.

Yüksek Sese Maruz Kalma: Uzun süre yüksek sese sahip şarkıları dinlemek veya sık sık yüksek sesli konserlere katılmak veya enstrümanların sesini yüksek şekilde dinlemek işitmeye zarar vereceği gibi çınlamayıda etkiler.

Baş veya Boyun Yaralanmasına Maruz Kalma: Bu darbelere maruz kalmak işitme, işitsel sinirler veya iç kulakla ilişkili beyin fonksiyonlarını etkileyebilir.

Bazı Hastalık Türlerinin Görülme Sıklığı Nelerdir?

Örnekler şunları içerir: Meniere hastalığı iç kulakta sıvı basıncı bozukluğunun neden olduğu bir problemdir, Tinnitus hastalığın erken bir göstergesi olabilir. Tümör, Temporo Mandibular Eklem Hastalığı, Paget hastalığı, Anemi, düşük kırmızı kan hücresi sayısı, kendi başına kulak çınlaması benzeri seslere neden olabilecek kan akış hızını etkiler. Otoskleroz, orta kulak Sertleşmesi, diyabet insidansı. insidans ve tiroid bozuklukları, özellikle aşırı aktif tiroid, Hipertiroidi.

Dolaşım Bozukluğu: Dolaşım bozukluğuna yol açan faktörler arasında Tinnitus'a neden olur.

Hipertansiyon: Hipertansiyon, alkol, kafein ve stres gibi genel olarak kan basıncını artıran faktörler kulak çınlamasına neden olur.

Ateroskleroz: Ateroskleroz, her iki kulakta da kulak çınlamasına neden olur, çünkü ateroskleroz orta ve iç kulağa yakın kan damarlarının esnekliklerinin bir kısmını kaybetmesine neden olabilir, bu da kan akışını güçlendirirken, kulağın kan pompalarken kalp atış hızını algılamasını kolaylaştırır.

Kan Akımı Bozuklukları: Karotis arter darlığı veya juguler ven, düzensiz kan akışına neden olan tinnitusa neden olur.

Baş ve Boyun Tümörleri: Baş veya boyundaki kan damarları üzerinde baskıya neden olabilir ve bu da kulak çınlaması gibi çeşitli belirtilere neden olabilir.

Kılcal Malformasyon: Bu durum sadece bir kulakta kulak çınlamasına neden olabilir.

Bazı İlaç Türlerinin Alınması: en çok kemoterapi, NSAID'ler, bazı antidepresanlar, diüretikler, aspirin ve bazı antibiyotikler. Bu tinnitus türü, yüksek dozlarda ilaç alırken ortaya çıkar ve almayı bıraktığınızda kaybolur.

Kulak Çınlaması Tedavisi Nasıl Olur?

Aslında, henüz kulak çınlaması için spesifik bir tedavi yoktur. Birçok kişinin bu durumla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olan bazı tedaviler vardır. Bunlar şu şekildedir:

Danışmanlık: Kulak çınlaması ile yaşamayı ve başa çıkmayı öğrenmeye yardımcı olan ve geceleri daha az gürültü yaparak gündüzleri uyumaya ve gündüz rahatlamalarına yardımcı olacak danışmanlık programları vardır.

Sinir-işitsel Stimülasyon: Kulak çınlaması tedavisinde kullanılan ve etkili en son tekniklerden biridir ve geniş bant genişliğine sahip bir ses sinyali sağlamak için el avuç içi ve kulaklıkların boyutunda bir cihaz kullanıyor ve bu durum beyinde sinir devrelerinin değişimini uyarıyor ve böylece tinnitus hissini ortadan kaldırıyor.

Masaüstü Ses Üreteçlerinin Kullanımı: dalga sesleri, şelaleler veya yağmur sesleri gibi kulağa yumuşak ve konforlu sesler veren cihazlardır. Bu yöntemler kulak çınlaması basit olan durumlarda işe yarar.

İşitme Cihazlarının Kullanımı: Bu yöntem, harici ses seviyelerinin kontrolüne katkıda bulunur ve bu kendi kendine işitme sürecini kolaylaştırır ve genellikle kulak çınlamasına ek olarak işitme kaybı olan kişiler için kullanılır .

Koklear İmplantlar: Bu teknik aynı zamanda şiddetli işitme kaybı ve kulak çınlaması olan kişilerde kullanılır.

Bir cevap yazın