Küçükdil ne işe yarar?

İnsanoğlu, vücudumuzla ilgili her şeyi bildiğini zannedebilir. Ancak bazı vücut parçalarının ne işe yaradıklarını, hangi amaçla orada olduklarını tam olarak da bilmiyoruz aslında. Küçükdil bu konuda verilecek güzel bir örnek olabilir. Peki, bu küçükdil nedir? Küçük dil ne işe yarar? Küçükdil; boğazımızın tepesinden sallanan küçük bir kum torbası gibi durur. Tıp dilinde küçükdile uvula denir ve kas ve bağ dokusundan oluşmuştır. Üzeri ise mukoza tabakası ile kaplıdır. Küçükdil hakkında yıllarca pek çok araştırma yapılmış ancak rolleri ve fonksiyonları keskin net çizgilerle belirlenmemiş. Bu açıdan bakarsak küçükdilin birçok faydası olduğunu görebilir. Ancak tam olarak hangi amaçla orada durduğundan bilim dünyası emin değil ve araştırmaları devam ediyor.

Peki, küçükdilin vücutta bilinen görevleri nelerdir?

  • Küçükdil boğazdan geçen yiyecek ve sıvıların yönlendirillmesine yardımcı oluyor
  • Yutkunurken burundan boğaza açılan kanalları da kapatıyor. Böylece yuttuklarımız burnumuza kaçmasını engelliyor.
  • Küçükdilin hastalıklara karşı savaşan bağışıklık sistemi içinde de bir rolü olduğu tahmin ediliyor.
  • İçinde tükürük üretmeye yarayan bezler ve tükürük kanalları olduğu da son dönemlerde keşfedildi. Bu sayede çok hızlı bir şekilde çok fazla tükürük salgılayabiliyoruz. Böylece insanların konuşmasına da yardımcı oluyor.

Not: Küçükdil bir zamanlar potansiyel olarak tehlikeli olduğu öne sürülüyordu. Doktorlar küçükdilin zararları olarak horlama, kronik öksürük, uyku apnesi, hatta ani bebek ölümü sendromunu gösteriyorlardı. Ancak tabii bunların hiçbiri kanıtlanamadı.


3 Comments

  1. 2 dilimizin olduğunu yeni öğrendim şaşırdım valla ha hayret kaldım 😅 biri fazla aslında satsam para eder mi 😂

  2. Aynı zamanda konuşmak içinde gerekli. Bir arkadaşımın küçük dili olmadığı için konuşması zorlaşıyor. Gerçi ben anlıyorum ancak başka insanlarda problem yaşıyor

Bir cevap yazın