KÜÇÜK KÖPEKLER, İRİ CİNSLERE ORANLA DAHA MI UZUN YAŞAR?

 

Dayanaklık; yani uzun bir ömür ve vücut büyüklüğü arasında tüm memelileri kapsayan bir ilişki mevcut: Örneğin filler gibi büyük memeliler, küçük, küçük memelilere oranla çok daha uzun yaşıyor. Çünkü büyük memelilerin metabolizması, küçüklere oranla daha yavaş ve metabolizması hızlı olanlar, DNA ve dokulara zarar veren serbest radikallere daha çok maruz kalıyor. Yine de bunun bir teori olduğunu hatırlatalım. Ancak belli bir türün kendi içindeki büyüklük farklarına bakınca bakınca durumun tam zıttı şekilde ortaya çıktığını küçük olanların daha uzun yaşadıklarını görüyoruz.

ÖRNEĞİN  köpekler ve farelerde küçük türler diğerlerine oranla daha uzun ömürlü oluyor. Bunun nedenini bildiğimiz söylenemez ama kabul gören açıklamalar var. Bir tanesi şu: Büyük köpek cinsleri, küçük cinslerden daha çabuk büyüyor. Yine de bu durum erken ölmeleri gerekeceği anlamına gelmez. Yani sonuç olarak hızlı büyümenin neden erken ölüme sebep olduğu da tam olarak bilinmiyor desek yeridir.
Köpeklerle ilgili bir diğer gerçek de şu:
Bu türlerin hepsi insanlar tarafından, görünüş ve davranışlarına odaklanılarak yaratıldı.

Örneğin iyi bir aç köpeğinin nasıl olması gerekiyorsa, bu özellikleri içeren türlerin bir araya getirilmesiyle oluşturuldular. Soy içi çiftleşme ( iç-melezleme) sonucu ortaya çıkan türlerden bazıları;

örnegin boxer cinsi büyük köpekler ilerleyen yaşlarında kansere yakalanma olasılıkları çok yüksek olduğu için kısa bir yaşam süresine sahipler. Diğer bir deyişle: yaşam sürelerini kısaltan “kötü genlere” sahipler. Chicogo Üniversitesi’nde, 74 köpek türü incelenerek yapılan bir araştırmada, yaşlanmanın neredeyse tüm türlerde aynı yaşlarda başladığı görüldü. Yine de büyük türler daha çabuk yaşlanıyor. İşte buna sebep olan şeyi bilmiyoruz.

Kısa cevap> Evet ve bunun sebebi bilinmiyor...


Bir cevap yazın