Kripto Para Nedir?

Kripto para nedir? sorusuna geçmeden önce, öncelikli olarak kripto ya da kriptoloji kavramları nedir ona bakmak gerekiyor.

Kriptoloji, en genel tabiriyle bir şifreleme bilimidir. Kriptolojiyle ile gizli tutulması gereken veriler bir sistem dahilinde farklı tarz ve yöntemler kullanılarak şifrelenir. Kriptolojinin diğer bir görevi ise şifrelenen verileri korumaktır.

Son yıllarda gündemde olan ve geleceğin para birimi olarak kabul edilen Kripto para ise, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan dijital para birimidir. Bu bağlamda ilk kripto para, Satoshi Nakamoto tarafından 2009'da bulunan Bitcoin'dir. Bitcoin'in ardından farklı kripto paralar çıkarılmıştır ve bunlar' alternatif kripto para' olarak isimlendirilir.

Peki Kripto Para Gerçekten Bir Para mıdır?

Kripto para kavramı ile yeni karşılaşıldığı için herkesin merak ettiği sorulardan biri de kripto paraların gerçekten birer para birimi olup olmadığıdır. Bu soruya cevap olarak hem evet hem de hayır verilebilir. Çünkü bazı çevreler kripto paraların birer para birimi olduğunu kabul etmenin henüz  erken olduğunu söylemektedir. Ancak  paranın her şeyden önce bir alışveriş aracı olduğu kabul edilirse de kripto paraların bu özelliği taşımakta ve bir çok firma tarafından kullanılarak yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle kripto paranın bir para birimi olduğu da söylenilebilir. Tabii henüz alışverişler için doğrudan kripto paraların kullanımın geçerli olduğu işletmelerin sayısı az ancak para borsaları aracılıyla herhangi bir kripto para TL Dolar  veya Euro gibi para birimleriyle kolaylıkla takas edilebiliyor.  

Bir şeyin para olarak kabul edilmesi için sadece alışveriş aracı olarak kabul edilmesi yeterli değildir. Örneğin bir para taşınabilir olmalı ya da tasarruf aracı olarak yani biriktirme aracı olarak kullanılabilmeli. Taşınabilme, saklama konusunda kripto paralar gerekli özellikleri sağlamakta ancak tasarruf yani biriktirme konusunda fikir ayrılıklarına sebep olmakta. Çünkü kimilerine göre kripto paraların değerlerindeki aşırı oynaklık, istikrara ahip olmama nedeniyle gerçek bir para birimi olarak kabul edilemeyeceği ifade edilmekte. Ancak zamanla kripto paraların daha istikrarlı birer para birimi olabileceği yönünde görüşler de yok değil.

Kısaca; kripto paralar gerçek bir para mıdır? sorusuna yönelik farklı görüşler bulunmaktadır ancak  kripto paralar bi para biriminin taşıması gereken özelliklerin çoğunu taşımaktadır.1 Yorum

Bir cevap yazın