Kredi Borcu Ödenmediğinde Kefilin Durumu Ne Olur?

kredi-borcu-kefil

Kredi Borcu Ödenmediğinde, Kefilin Durumu Ne Olur?

Bankalar, finansman desteği söz konusu olduğunda, kredi notu veya beyan edilen gelirin istenilen limit için yeterli olmasını şart koşar. Aksi halde başvuru sahibinden kefil veya ek gelir beyanı talep ederler. Böylece bankalar risk taşıyan müşterisine karşı kendini güvenceye almış olacaktır. Kefil, krediyi kullanan kişinin borcunu ödememesi halinde, borçlunun yerine ödeme yapmayı kabul etmiş sayılmaktadır. Borçlar Kanunu’nda kefil ve alacaklı ilişkisi açıklanmıştır. Buna göre kefilin sorumlulukları ve kefaletin geçerli olabilmesi için sözleşmede bazı durumların net ifade edilmesi gerekiyor. İçeriğimizde kredi borcu ödenmediğinde kefilin karşılaşacağı sorunlar, kefil borcun ne kadarından sorumlu olur ve kefalet sözleşmesini geçersiz sayan hükümler hakkında bilgilendirmelere yer verilmiştir.

Kefil, Ödenmeyen Kredi Borcundan Sorumlu mudur?

Ülkemizde banka kredileriyle ilgili kefil olunması halinde, kefalet sözleşmeleri dikkate alınarak işlem yapılır. Buna göre iki farklı kefalet türü vardır. Bunlar; adi kefil ve müteselsil kefildir.

Adi kefil işlemlerinde, kredi ödemelerini yapılmadığında banka ilk olarak borçluyu takibe alır. Takip süreci dolana kadar kefil borçtan sorumlu tutulmaz. Ancak banka takip sürecinde para akışını sağlayamazsa, borçtan kefil sorumlu tutulur ve yasal takip işlemleri başlatılır.

Müteselsil kefil statüsünde ise banka borçludan ödemeleri tahsis edemeyeceğini anladığında, yasal takip sürecinin dolmasını beklemeden kefili borçtan sorumlu tutabiliyor. Bu durumda kefil borcu ödese de borçluya dava açabiliyor.

Kefalet Sigortası ve Kefalet Senedi Nedir?

Ödenmeyen kredi borcundan kefil sorumlu mudur sorusuna verilebilecek yanıt, , söz konusu krediye ait Genel Kredi Sözleşmesi’nin maddeleri ve imzalanan bölümler incelenerek verilebilir. Sözleşmede borçlu ile kefilin sorumlu olduğu tutarlar farklılık gösterebilir. Hal böyle olsa da bankalar tüm borcu kefilden talep edebileceğinden, dikkatli olmakta fayda var.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?
Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

 

Kefalet Sözleşmesini Geçersiz Sayan Hükümler

Kredi sözleşmesinin ilgili maddeleri gereğince, kefaletin geçersiz olmasını sağlayacak bazı durumlar söz konusudur. Buna göre;

  • Genel Kredi Sözleşmesi’nde kefaletin yazılı bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Borçlunun imzaladığı sözleşme bölümleri ile kefilin imzaladığı alanlar farklı olabilir. Bu durumda kefil tüm borçtan sorumlu olmayacaktır.
  • Sözleşme içeriğinde borcun ne kadarına kefil olunduğuna dair kesin hükümler yer almalıdır. Soyut bilgilerle yapılan kefalet sözleşmesi geçersiz sayılmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Kefilin Karşılaşacağı Sorunlar

Kefil, krediyi kullanan kişinin ödeme düzeninden direkt olarak etkilenmektedir. Borcun ödemelerinin yapılması ancak düzenli olmaması, hem borçlunun hem de kefilin kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Kefil, kendisi için kredi başvurusunda bulunduğunda, Kredi Kayıt Bürosu’ndan risk raporu alınır. Rapor hem borçlunun hem de kendisinin risk raporunun bir değerlendirmesini içerir. Krediye düzenli ödemeler söz konusu olduğunda, kefil için herhangi bir olumsuzluk da söz konusu olmayacaktır.

Kefil Olabilmenin Şartları Nelerdir?

Kefil olabilmek için bazı yasal yükümlülükleri ve bankanın talep ettiği şartları yerine getiriyor olmalısınız. Buna göre kefil olabilmenin şartlarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Aile birliğini göz önünde bulunduran yasalar gereği, kefil olabilmek için eş muvafakatnamesi şartı aranmaktadır. Birisine kefil olmadan önce eş rızası olduğuna dair sözleşmenin olması şart.
  • Krediye başvuru yapacak kişinin ve kefilin aynı ilde ikamet etmesi gerekiyor.
  • Başvuru sahibinde olduğu gibi kefilin kredi puanı ve geliri talep edilen tutar için yeterli olmalıdır.

Bir cevap yazın