Kovid 19'a karşı aşı çalışması yapan kurumlar

Dünya, Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsü (kovid 19) pandemisinin etkileri ile boğuşuyor. Bu mücadelenin insanlar tarafından kazanılması için ise ya virüsün geldiği gibi birden ortalıktan kaybolması ya da etkili bir tedavi yöntemi bulunması gerekiyor. Bu nedenle dünyadaki bütün kuruluşlar koronavirüse karşı ilaç geliştirme çabası içerisindeler. İlaç şirketleri ardı arkası kesilmeyen denemeler ve çalışmalar yapıyorlar. Koronavirüs aşısının bulunması halinde bu ilaç firmalarının hisselerde inanılmaz yükseliş yaşayacak. Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 120'den fazla potansiyel Kovid-19 aşısının geliştirilme aşamasında olduğunu açıkladı.

Peki, koronaya karşı aşı çalışması yapan ve aşı çalışmasında öne çıkan kurumlar hangileri? Sizler için aşı çalışması yapanları derledik...

 • Oxford/AZ/SII

Oxford Üniversitesi'nde ChAdOxl nCoV-1 9 aşısının, 18-55 yaş arası 1000'i aşkın gönüllü üzerinde denemelerine başlandı. Bulunan aşıdan tek doz önce 6 makak maymununa uygulandı.

Maymunların zatürre geçirmesi engellendi ancak virüsün bulaşması ve enfeksiyonda bir değişiklik olmadı. Ancak, insanlarda denenmesi durumunda, enfekte olan kişilerden virüsün başkalarına bulaşması riskinin devam etmesi sorun olarak görülüyor. Denemelerin başarılı olması halinde aşının üretimi ve dağıtımını yapmak üzere merkezi Cambridge'de olan AstraZeneca ilaç şirketi, Oxford Üniversitesi ile ortaklık içinde.

 • BioNTech/Pfizer/Fosun

Alman merkezli şirketin kurucuları arasında Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'de bulunuyor. BioNTech, Shanghai Fosun Pharmaceutical (Fosun Pharma) ile iş birliği yaptı.

 • Glead Sciences

Tedavi üzerine çalışmalarını yürüten bu şirket, bu yıl sonu itibarıyla, ürününü piyasa sunmayı planlıyor. İlaç şirketleri arasında bu konuda en hızlı ilerleyenlerden şirketlerden biri. Daha önce Gilead, Ebola virüsüne karşı da çalışmalar yapmıştı.

 • Moderna/NIAID

2010 yılında kurulan Moderna, proteinlerin genetik yapısından hareketle bir aşı geliştirmek için kolları sıvadı. Ancaj geçtiğimiz günlerde Faz1 sonuçları hakkında "Moderna'nın "mRNA-1273" isimli potansiyel koronavirüs aşısı, yüksek doz grubundaki hastaların %20'sinde ciddi komplikasyonlara neden oldu ve tıbbi müdahaleler gerektirdi." açıklamasında bulunmuştu.

 • Inovio

Amerikan biyoteknoloji şirketi Inovio da DNA üzerindeki çalışmalar ışığında bir aşı geliştirmeye çalışıyor. 40 yıllık bir şirket olan İnovio'nun başlattığı aşı denemelerinin ardından hisse senetleri büyük arttı.

 • Regeneron

Bu şirket geçen yıl Ebola virüsüne karşı
çalışmalarıyla tanınmıştı. Geliştirdikleri damardan verilen ilaç, Ebola virüsüne yakalanan kişililerin hayatta kalma şanslarını yükseltmişti.

 • Sanofi

Koronavirüs salgınına karşı çalışan Sanofi genetik yapı üzerinde bağışıklık sistemi geliştirmek için uğraşıyor. DNA üzerindeki değişikliklerle virüse karşı bir aşı geliştirme planları var. Sanofi, virüsün DNA'sını aldıktan sonra bunu zararsız bir virüsün DNA'sı ile birleştirip bağışıklık sistemini güçlendirmek istiyor. Ayrıca bu şirket Fransa'da 'Aşı geliştirirsek ABD pazarına öncelik veririz' dediği için büyük tepki çekmişti.

 • CureVac

Biyoteknoloji şirketi CureVac, koronavirüs aşısı için Almanya’nın da bir parçası olduğu uluslararası aşı koalisyonu CEPI’den 8,3 milyon dolar (yaklaşık 7,5 milyon avro) destek fonu aldı. Avrupa Komisyonu CureVac’a 80 milyon avroya varan bir destek vermeyi daha planlıyor.

 • Novavax

ABD'li biyoteknoloji şirketi Novavax Inc
corona virüs tedavisinde kullanılabilecek
yeni bir aşı tespit ettiğini ve insan
üzerinde denemelere başlayacağını açıkladı.

 • Sinopharm/Beijing

Çinli ilaç şirketi Sinopharm, COVID-19 hastalığına neden olan yeni tip koronavirüse karşı aşı adaylarından birinin, sağlık otoritelerinden onay aldıktan sonra erken insan denemelerine başladığını söyledi

 •  Sinovac

Aşı araştırma, geliştirme ve üretimi alanında faaliyet gösteren Çin merkezli Sinovac
Biotech, COVID-19'a karşı Faz 1 klinik denemelerine başladığını açıkladı. Ekip hayvanlar üzerinde yaptığı denemelerde aşı çalışmasının başarılı sonuçlar verdiğini bildirmişti. Şimdi sırada insanlar var.

 • CanSino/Beijing

Çin şirketi CanSino Biologics tarafından üretilen Ad5-nCoV aşısı, Vuhan'daki klinik denemelerde ikinci aşamaya geçen ilk aşı olmayı başardı. Bu koronavirüsün çıktığı noktada aşının da mı çıkacağı konusunda derin komplo teorilerine sebep oldu. Tabii Çin ordusunun tıbbi bilimler kolu ile çalışan şirket, ilk aşamanın ayrıntılı sonuçlarını yayımlamadı.


2 Yorum

 1. Kim buluyorsa bulunsun artık şu aşı. Türk bilim insanları tarafından bulunursa ayrıca mutlu olurum.

Bir cevap yazın