Köpeklerin Beyni İncelendi

2011 yılında Usame bin Ladin'in evine yapılan operasyon sırasında, ABD özel timi ile çalışan bir köpeğin helikopterden atlaması Gregory Berns'e ilham olmuş. "Demek ki köpekler helikopterden atlayabiliyorsa, MR'a girmek üzere eğitebiliriz diye düşündüm." açıklamasını yapıyor. Nörobilimci Berns, ertesi sene Emory Üniversitesi'nde köpek projesini uygulamya başlamış. Bir ilk olan projede, köpekleri MR'a sokarak sakinleştirici kullanmadan, kıpırdamadan durmaları öğretilmiş ve beyinleri izlenmiş.

Köpeklerin beyinlerini izleyen bu araştırmacılar, el işaretleri, ses ve koku gibi etkilere ne tür tepki gösterdiklerini görme şansı yakaladılar. Beynin ödül merkezindeki aktivite, köpeklerin insan sevgisini yemeğe tercih edip etmediğini (istatistlik olarak her ikisini de aynı oranda istiyor) ve hangilerinin hizmet köpeği olmaya uygun olmadığını (mesela yabancılara karşı aşırı tepkisel ya da heyecanlıysa) belirliyor.


Bersn için sırada köpeklerin, dilimizi nasıl kavradığını anlamaya çalışmak var: "Köpek bir kelime işitince bu sadece işitsel bir uyarıcı mı, yoksa daha derin ve anlamlı bir işaret mi ?" Bunu bulmak için yaptığı uzun çalışmada, tanıdık ve anlamsız kelimeler işiten köpeklerin beyin sinyallerini gözlemlemiş.

Köpek beyni insanların ki kadar karışık olduğunu için bunları çözümlemek yıllar alacak. "Ve tüm köpekler için genelleme yapmak tüm insanlık için genelleme yapmak kadar zor."diyor Berns. "Köpekler de birbirlerinden farklı tıpkı insanlar gibi"

KÖPEK BİLİMİ NEDİR? 

Bebek Dili: İnsan yavrularında olduğu gibi köpek yavruları da tiz seslere daha dikkatli tepki gösteriyor. New York ve Fransa'daki araştırmacılar, tiz sesinin küçük köpeklere kelime öğretmekte daha faydalı olduğunu ortaya çıkardı. Ancak büyüdüklerieriştiklerinde artık tiz tonları tercih etmiyorlar.

Müzik Kulağı: Köpekler de insanlar gibi müzik ile teselli buluyor. Glasgow Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kulübelerinde ki köpeklerin stres derecelerini gözlemlemek için beş farklı müzik listesi hazırlamışlar. Köpekler de insanlar gibi birbirlerinden farklı oldukları için hepsi müziklere farklı tepkiler vermiş. Ancak genellikle sakinleştirici ve yatıştırıcı etki oluşturmuş-özellikle de yumuşak rock ve reggae.

Tüp Köpek: Smithsonian ve Cornell Üniversitesi araştırmacıları, uzun süren deneylerin ardından tüp bebek yöntemi ile köpek yavrusu üretmeyi başardılar. Bilim insanları, köpekler ve insanlar arasında ortak genetik hastalıklara çare bulmak için bu tekniği uygulamayı düşünüyor. Bu nedenle bir denek olarak kullanılabilecek.

Aile İçinde: Sosyal zeka konusunda, çocukların köpeğe olan benzerliği İnsanın şempanzeye olan benzerliğinden daha çok. Arizona Üniversitesi araştırmacıları, bazı iletişim aşamalarında köpek ve çocukların şempanzelerden daha iyi performans gösterdiğini ortaya çıkardılar.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın