KÖPEKLER HANGİ HAREKETLERİYLE NE ANLATIYOR?

 

Kuyruğu, gözleri, kulakları ve bazen de dişleri ile size bir şeyler anlatmaya çalışan köpeğinizle iletişiminizi kuvvetlendirmek için bazı ipuçlarını bilmenizde fayda var.

EVİ DAĞINIK BULDUĞUNUZDA

 

Köpeğiniz siz evde yokken evin altını üstüne mi getiriyor?
Bu aslında sizi ne kadar özlediğinin bir göstergesi. Siz yokken canı sıkılan ve sizi özleyen köpeğinizin bunu ifade etmisinin en kolay yolu ortalığı dağıtmak, belki eşyalara zarar vermek, zaman zaman da çişini eve yapmak olabilir. Bu nedenle onları çok uzun süre yalnız bırakmamaya çalışmanız, ev de yalnız kaldıkları zamanlarda oynayabilecekleri çeşit oyuncaklar edinmenizi öneririz.

KUYRUK SALLAMANIN FARKLI KURALLARI

Heyecanla sallanan bir kuyruk , sevgi ve heyecan göstergesidir. Ancak hafif dik bir şekilde tutup yukarıda sallanan bir kuyruk, tehdit anlamına gelebilir. Köpeğinizin tanımadığı bir arkadaşınız yanınıza yaklaşırken kuyruğu bu pozisyonu aldıysa bir tehdit olmadığına dair onu sakinleştirmenizi öneririz. Kuyruk zaman zaman geri çekilir ve bacaklarının arasına kıstırılır. Bu da köpeğinizin korktuğu ve kendini koruması gerektiği anlamına gelir.

İLETİŞİMİN ALTIN KURALI DİNLEMEK 

Köpeğinizin kendini ifade etmesi en iyi havlamaktan geçiyor. Korktuğunda, heyecanlandığında, dışarı çıkıp ihtiyacını gidermek istediğinde ya da sizden ilgili beklediğinde köpeğiniz havlar. Birdenbire kulaklarını havaya dikip irkilen ve havlamaya başlayan köpeğiniz dışarıdan geçen bir köpeğe kendini duyurmaya çalışıyor olabilir. Size doğru kuyruğunu sallıyarak havlıyorsa bunu oyun oynamak için bir işaret gibi düşünebilirsiniz. Havlamayla birlikte köpeğinizin tepkilerini anlamaya yardımcı olacak bir diğer seçenek ise kuyruktur.

DİŞLERİ KAŞINIYOR OLABİLİR 

 

 

 

Ayakkabı ve terliklerinizde, zaman zamanda elektrik kablolarında minik diş izleri bulduğunuz oluyor mu? Yavru köpekler, tıpkı bebekler gibi diş çıkarma döneminde damaklarını rahatlamak ve kaşımak isterler. Bunun yolu da bir şeyleri kemirmekten geçer, bunun için köpeğinize diş kaşıyıcı oyuncaklar alıp kendi eşyalarınızı koruyabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, yavru köpekler için bu durumun gayet olağanken yetişkin köpeklerde bu davranışın başka bir sebebi olabileceğidir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın