Kombucha Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kombucha içeceğini neden buzdolabında saklamalıyız?

Fermantasyon sonrası Kombucha'yı buzdolabında saklamanın amacı; fermantasyonu yavaşlatmaktır.  Bu sayede asit oluşumu azalıyor. Fermantasyonu durdumak için herhangi bir ısıl işlem kullanılmıyor. Çünkü ürünün içerisinde yer alan faydalı bakterilerin varlığı probiyotik olması nedeniyle önem taşıyor.

Kombucha'da fermantasyon sonrası alkol oluşur mu?

Kombucha fermente bir ürün olduğu için çok az miktarda etil alkol ortaya çıkıyor. Fakat bu miktar yüzde 1'in üzerinde değil. Tabii bu konuda hassas olanlar için %1 oranında alkol bile rahatsız edici olabilir. Tercih sizin.


Çayın içinde ya da üzerinde oluşan tortulaşma normal mi?

Buzdolabı şartlarında dahi az da olsa canlı kalan bakteriler sayesinde hâlâ fermantasyon devam ediyor ve maya oluşumu gözlemlenebiliyor. Meyveli ürünlerde gerçek meyve parçaları kullanılıyor. Zamanla bu meyve liflerinin ufak partiküllerine içeceğin içinde rastlayabiliyoruz.

İlk kez kombucha içecekler nasıl başlamalı?

Öncelikle 300 ml'lik bir şişeyi bir günde tüketmeyiniz.  İlk 3 gün bir çay bardağı yeterlidir. İkinci ilk gün iki çay bardağı tüketin. Yedinci günden itibaren artık bir şişe içebilirsiniz.

Her çay bardağını 100 ml düşünürsek şişeyi üçe bölmüş oluyoruz ve ilk hafta bir şişe yani 300 ml içmiş oluyorsunuz. Vücudunuzu bu güçlü detoks içeceğine hazırlamanın, metabolizmanız hızlandıracağı için vücudunuzu yormamanız önemli. Çalışmayan ya da az çatışan bir metabolizmaya sahipseniz vücudunuz yorulabilir, fazla tuvalete çıkmak gibi, farklı reaksiyonlar gösterebilir. Ama alıştıra alıştıra içerseniz sonuç da bir o kadar kalıcı ve etkili olur.

Elimizdeki kombucha kültürünü bir süre kullanmayacaksak nasıl saklayalım?

Kültürü çok az kendi asitli çayının içinde bekletmek gerekli. Tekrar yapacağınız zaman ise kullanmadan önce kültürü canlandırmanız gerekiyor. Bunun için de üç kez içmeden yapıp dökün. Sonra kütür biraz daha toparlanmaya başlar. Yani 15 günlük fermantasyon aşamaları arka arkaya üç kez tekrarlanmalıdır. Bu sürede üretilen çay içilmemelidir.  Bu sayede yavaş yavaş kültür tekrar canlanır.

Satın aldığımız kombucha içeceğini ne kadar sürede tüketelim?

İdeal süre dört ayda tüketmektir.

İÇiNDE SADECE İYİ BAKTERİLER YAŞIYOR

Kombucha kültürü içine girdiği kabın şeklini alır. Yani ne kadar büyük bir kap olursa o kadar büyür. Bakteri florası dünyanın farklı yerlerinde çok değişiklik göstermez. Fermantasyonda olacak bakteriler bellidir ve çinde her bakteri yaşamaz. Kombucha'nın içindekiler de zaten iyi bakteriler. Koşullara dikkat ederseniz çok iyî bir kültür elde edebilirsiniz. Eğer Kombucha küflenirse hiçbir şekilde kullanılmaz, atılması gerekir. Aşırı sirkemsi kombucha doğru koşullarda
üretilmemiştir. Çayın hafif sirkemsi bir tadı olmalıdır. En hızlı ve en ideali siyah çayla yapmaktır ancak diğer çay çeşitleri ile de yapılabilir.


 

Kambucha çayı nasıl yapılır tıklayınız. 

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın