Koltuk değneklerinden Türk boks tarihinin ilk Avrupa Şampiyonluğuna: Cemal Kamacı

Koltuk değneklerinden Türk boks tarihinin ilk Avrupa Şampiyonluğuna uzanan bir hayat hikâyesi; Cemal Kamacı...

Cemal Kamacı ailesinin 10. çocuğu olarak 9 Şubat 1943 yılında Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı bir köyde doğdu. Spor hayatına İstanbul'da futbol oynayarak başladı. Futbol oynarken ayağını kıran Kamacı, futbola veda etmekle kalmadı tam 9 ay boyunca koltuk değnekleriyle yaşadı. Bu vahim olay Cemal Kamacı'nın spora olan sevdası ve azmini durduramadı. Fatih Güreş Kulübü'nün boks şubesi kayıt oldu. Kısa bir sürede başarısını ispat eden Cemal Kamacı, ülkemizin en büyük klüplerinden biri olan Fenerbahçe'ye geçti ve burada boks takımının kaptanlığını üstlendi. Bir nevi her sporcunun hayali olan büyük bir takımda oynamak hayalini gerçekleştirdi. Ancak Cemal Kamacı'nın bununla yetinmeye niyeti yoktu. Koltuk değneklerinden boşalan kollarını boks sporu için geliştirmeye devam etti.

Her milli başarı unutulmazdır: gururlandırır, bütünleştirir. Ama ilkler her zaman farklıdır. Öncüdür, uzun ve meşakkatli bir yolun girişini açmaktır. Bu nedenle hayatta ilkler unutulmaz. Cemal Kamacı'yı unutulmaz yapanlardan biri ise milli takımda gösterdiği başarıydı.  Türk boks tarihinin ilk Avrupa Şampiyonu Cemal Kamacı oldu.

Amatör olarak 9 yıl boks yapan, 1963'de Milli Takıma seçilen Cemal Kamacı, bütün milli karşılaşmalarda 67 ve 71 kilolarda dövüştü ve iki kez Balkan birinciliği kazandı. 1967 yılında Türkiye'de malesef profesyonel boks lisansı verecek bir kurum olmadığı için lisansını Viyana'dan Avusturya adına çıkartmak zorunda kaldı ve milli boksör böylece profesyonel oldu...

...ve tarihler 1972 yılını göstermeye başladı.
Cemal Kamacı, Avrupa Şampiyonu Fransız Roger Zami'yi İstanbul'da yendi ve böylece Cemal Kamacı 63.5 kilo Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu oldu. Tüm Türkiye'i sevince boğan milli boksörümüz zirvede olmanın haklı gururunu hepimize o tarihlerde yaşatmıştı.

1973 yılında bu ünvanını İspanyol boksör Ortiz'e kaptırdı ancak pes etmedi. 1975 yılında Kom'de İspanyol Gomez Fouz'u yenerek ikinci kez Avrupa şampiyonu oldu. Unvanını aynı yıl, içinde yaptığı üç maçı da kazanarak korudu ve dünya sıralamasında 4. sıraya kadar yükseldi.

Cemal Kamacı kariyeri boyunca 79 maçta 4 mağlubiyet aldı. Profesyonel boks yaşamında hiç nakavt olmadı. Milli boksör, boks yaşamını 1976 yılında İstanbulda düzenlediği bir jubile maçıyla sonlandırdı.www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın